3p

Alan Greenspan elismerte, hogy hibázott, tévesen hitt a szabad piac önszabályozásában - az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) volt elnökének kongresszusi meghallgatásáról a pénteki vezető amerikai lapok címoldalon számoltak be.

Az egykori nagy tekintélyű pénzügyi szakembernek - annak idején úgy emlegették, hogy Maestro - kellemetlen kérdésekre kellett válaszolnia a képviselőház előző napi bizottsági ülésén, ahol sokan azzal vádolták: a szabályozási politika háttérbe szorításával elősegítette a mostani pénzügyi válság kibontakozását.

A volt Fed-elnök kijelentette: megdöbbentőnek és hihetetlennek tartja a hitelpiac összeomlását, amely szerinte súlyos kárt okoz az amerikai gazdaságnak. - Ez a válság sokkal szélesebbnek bizonyul, mint amekkorát valaha is el tudtam volna képzelni - mondta, talán túl őszintén. Mint hozzátette: ez eddigi károk fényében nem is látja, hogyan lehetne megelőzni a további jelentős elbocsátásokat, a munkanélküliség emelkedését.

Elismerte, hogy a pénzügyi krízis megmutatta: tévedett korábbi szabadpiaci ideológiájában. Mint mondta, elképedve vette tudomásul, hogy a hitelintézetek, amelyeknek önös érdekük lenne a részvényesek vagyonának védelme, megengedhettek ilyen összeomlást.

A volt Fed-vezetőt támadva Henry Waxman kaliforniai demokrata képviselő kijelentette: Washingtonban sokáig az a meggyőződés érvényesült, hogy a piac mindent jobban tud. Úgy vélte, a Fed megállíthatta volna a felelőtlen hitelezési gyakorlatot, de Greenspan elutasította a beavatkozást. Mint mondta, Greenspan a hitelpiacok deregulációjának leghangosabb hirdetője és védelmezője volt. Szakértők szerint e gyakorlat lényege, hogy a 2001-től 2003. júniusig folyamatosan, végül 1 százalékos rekord mélységbe süllyesztett Fed alapkamat profitcsökkentő hatását ellensúlyozandó, elterjedt a felelőtlen hitelezés a nem elsőrendű jelzálogadósok számára, és ennek kockázatát az amerikai pénzintézetek, származékos értékpapírok révén, a szélesebb hazai és nemzetközi bankpiacon is szétterítették.    

- Még mindig nem teljesen értem, miért következett ez be - védekezett a volt Fed-elnök. - Hibáztam - mondta, és megállapította, megdőlt az az alaptétel, hogy a bankok és más pénzintézetek saját érdekükben megvédik részvényeseiket.

Greenspan annak kapcsán, hogy hosszú ideig - 2003. júniustól 2004. júniusig - alacsonyan, 1 százalékon tartotta a Fed szövetségi napikamatcélját, azzal védekezett: senki sem láthatta előre, hogy így összeomolhat az ingatlanpiac. A volt Fed-elnök azt mondta, valóban szükség van bizonyos származékos hiteltermékek szabályozására, amit pedig régen erőteljesen ellenzett. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint korábbi világnézete, ideológiája téves volt-e, azt felelte: - Így van, pontosan.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!