2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi eminensekből lettek az utolsók 2016-ban a magyar iparban.

A cikk címében szereplő 3 megyén kívül még Hajdú-Bihar ipari kibocsátása volt mínuszos 2016-ban, miközben az ország többi 16 megyéje pozitív számot ért el. Sőt, 12 megye ipari kibocsátásának növekedése 5 százalék fölötti volt tavaly, ennek ellenére országos szinten mindössze 0,9 százalékos gyarapodást tudunk felmutatni.

A jelentősebb dinamika elérését elsősorban a főváros és Győr-Moson-Sopron megye akadályozta meg, hiszen a teljes magyar ipari kibocsátás 30 százalékát adó két ipari központban 6,9, illetve 7,2 százalékos visszaesést mért a KSH. Szintén jelentős, bár csak egy számjegyű zsugorodást láthatunk Szolnok és Hajdú megyében is, melyek közül különösen az első visszaesése "fájdalmasabb", hiszen ott az országos teljesítmény 5 százalékát állítják elő.

Miközben tehát a 3 legnagyobb mértékű visszaesést produkáló megyék nemzetgazdasági szempontból is jelentős ipari központok, addig az élen végzettek többsége mindössze 1 százalékát teszi ki az országos volumennek.

Ha alágak szerint vizsgáljuk meg az ipar 2016-os teljesítményét, akkor azt láthatjuk, hogy elsősorban a gép, gépi berendezés gyártása volt a lúdas a gyenge számokért 11,2 százalékos mínusszal. Igaz ugyan, hogy a bányászat még nagyobb, közel 20 százalékos mélyrepülést mutatott be éves összevetésben, ennek a súlya viszont elenyésző. Mivel a feldolgozóipar közel harmadát adó járműgyártás erejéből is mindössze 0,3 százalékos pluszra futotta, így hiába a 11 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásának szárnyalása, az ország ipara gyakorlatilag stagnálásra "kényszerült" 2016-ban.

Ha a jövőt próbáljuk kiolvasni a KSH adataiból, akkor továbbra sem lehetünk túl optimisták. A kiemelt feldolgozóipari ágazatok összes rendelésállománya ugyanis mindössze 3,2 százalékos növekedést mutat éves összevetésben, ami 37 hónapos, vagyis több, mint 3 éves mélypontot jelent. Márpedig amíg nem indul meg a rendelésállomány növekedése, addig a termelés érdemi felfutására sem lehet számítani. Addig marad a stagnálás közeli állapot a magyar gazdaság "zászlóshajójában".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!