3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folyamatos kezdeményezésekkel kell üzenni a piacoknak, hogy Magyarország gazdasága, költségvetési és pénzügyi pozíciója, a magyar bankrendszer elég erős ahhoz, hogy kibírja a pénzügyi válság okozta nyomást - hangoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán Brüsszelben.

Az európai uniós tagországok állam- és kormányfői találkozóját megelőzően nyilatkozva hozzátette: úgy látja, a magyar gazdaságban az alapok erősek, de az országra hatással van a világban tapasztalható bizonytalanság.

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodásról elmondta, az elsősorban lehetőség az ország számára, hogy megerősítse pozícióját. Az IMF kulcsfontosságú partnere Magyarországnak, abba a szövetségesi körbe tartozik, amelyet az ország vezetése az adott helyzetben kidolgozott gazdaságpolitika támogatásához keres - emelte ki nyilatkozataiban.

Kitért arra is: Magyarország folyamatosan államkötvény-kibocsátással finanszírozza az államháztartás hiányát és újítja meg a régebbi kötvényeket. A megállapodás lehetőséget adhat arra, hogy "az ország a nemzetközi pénzügyi rendszerben a mai kötvényekben megtestesülő hozamelvárásoknál lényegesen olcsóbb forrást talál" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

A most kezdődött kétnapos csúcstalálkozó céljairól elmondta: azért jöttek, hogy a lehető legnagyobb védelmet biztosítsák a magyar és az európai pénzügyi rendszernek, és ezzel a védelemmel segítsék az európai és a magyar gazdaságot, elkerülhetővé tegyék a mély recessziót.

Európai pénzpiac, európai felügyelet

Megismételte, hogy Magyarország a csúcstalálkozóra négy kidolgozott javaslattal érkezett. Ezek közül kiemelte az uniós pénzügyfelügyelet sürgetését. „Örömmel látjuk, hogy a javaslatok közül az, amelyet fél évvel ezelőtt nem nagy szimpátiával figyelt az EU, mostanra jelentős támogatásra nyert” - mondta erről.

Legutolsó hírként emlékeztetett: José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök jelezte, hogy szándékában áll felkérni egy szakértői csoportot, amely kidolgozza az egységes európai felügyelet kialakításának feltételeit. „Nézzünk azzal szembe, hogy ha európai pénz- és befektetési piacaink vannak, a szabályozásnak is európainak kell lennie - jelentette ki a kormányfő.

Hangsúlyozta: Magyarország azt is szeretné, hogy rugalmasabb legyen az európai szabályozás, gyorsabban tudjon válaszolni az olyan típusú helyzetekre, mint a mostani. Ez igaz az uniós felzárkóztatási, kohéziós politikára, arra, hogy hogyan tudják felhasználni ezeket a támogatásokat, és igaz általában a költségvetési politikára - fűzte hozzá.

Az államot és az uniós együttműködést kell ilyenkor erősíteni, hiszen ha gyengébb a piac ellenálló-képessége, gyengébb az emberek védekezőképessége, akkor a harmadik szereplőnek, az államnak kell erősnek lennie - fejtette ki.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!