Gyurcsány Ferenc hétpontos javaslatot terjesztett az OÉT elé, ebből négyet el is fogadtak a pénteki ülésen. Eszerint válságkezelő és növekedésösztönző intézkedéseket kell hozni, nem tesznek olyan lépéseket, amelyek súlyosbítják a válságot, nem kezelnek válságot hitelből, illetve minden adócsökkentési lépést kiadáscsökkentéssel kell ellensúlyozni.
További javaslatairól - csökkenteni kell az állami kiadásokat a lehető legnagyobb mértékben úgy, hogy az ne veszélyeztesse a társadalmi és szociális biztonságot, mérsékelni kell a munkabérek terhét, illetve át kell alakítani a szociális és jóléti rendszert - a későbbiekben tárgyalnak az érdekegyeztető fórumon.
"Elkésett a kormány"
A munkavállalói oldal képviselői az első négy pont elfogadásával egyidejűleg aggályukat fejezték ki amiatt, hogy azok csak általánosságokban fogalmazzák meg a teendőket. Szerintük elfogadhatók, de nem elegendők a tervezett intézkedések, és véleményük szerint megkésett a kormány krízisre adott válasza.
A szakszervezetek és a munkáltatók is egyetértettek abban, hogy a kormány azon terve, miszerint megadóztatnák a béren kívüli juttatásokat, nem időszerű, hiszen ebben az esetben nagyon sok vállalat valószínűleg megvonná ezeket a munkavállalóktól. Szintén kritizálták a nyugdíjrendszer átalakítására irányuló elképzeléseket, és körültekintésre kérték a kabinetet.
Hernádvölgyi Andrea, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnöke azt javasolta, hogy a kormány vegye jobban figyelembe az egyes társadalmi rétegek teherbíró képességét. Erre azért lenne szükség, mert az elszegényedő rétegen csupán adójóváírással nem tudnak segíteni.
A munkaadói oldal szerint 8-10 százalékpontos adócsökkentésre lenne szükség, enélkül bajba kerülhet az ország finanszírozhatósága. Továbbá szorgalmazták, hogy az ország minél előbb lépjen be az ERM-2 rendszerbe, az euró előszobájába. Veres János pénzügyminiszter egyetértett ezzel, és kijelentette, hogy ennek előkészületeit még idén meg kell tenni.
Demján: fel kell pörgetni a termelést
Demján Sándor, a Munkaadók és Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke szerint most a legfontosabb lépés, hogy ösztönözzék a termelést. Ennek érdekében 15 százalékponttal csökkenteni kellene a temelőszféra, az ipar, a mezőgazdaság és a szállítási ágazat adószintjét, emellett szerinte öt százalékra kellene mérsékelni a bankszféra társasági adóját. Mint mondta, a többi ágazattal szükséges megértetni, hogy azok csak később kerülhetnek sorra. Emellett javasolta, hogy a versenyszférában alakítsanak ki olyan új szakszervezeteket, amelyek segíthetik az érdekképviseleti munkát. Ehhez anyagi támogatást és szervezeti segítséget ígért.
Gyurcsány Ferenc végezetül arra kérte a feleket, hogy folytassanak szakértői tárgyalásokat a lehetséges kiadáscsökkentési lépésekről, és tegyék meg részletes javaslataikat a két hét múlva esedékes újabb egyeztetésen. Ezt mindkét oldal elfogadta.
Kovács Zita
Menedzsment Fórum