A Földön élő több mint 7 milliárd ember 62 százaléka még mindig nem internetezik és ebbe nem csak a fejlődő országok mélyszegénységben élő tömegei számítanak bele. Egy kutatás szerint ugyanis az Egyesült Államokban is csak az emberek 84 százaléka rendelkezik netkapcsolattal – írja a Fast Company.
Az okok között szerepel az érdektelenség, illetve az a gondolat, hogy a világhálón lógni időpazarlás. A kutatás ugyanakkor kimutatta, hogy még egy olyan fejlett országban is, mint az USA, van összefüggés az anyagi helyzet és az internet-penetráció között. Azokban a háztartásokban ugyanis, ahol az éves bevétel nem éri el a 30 ezer dollárt (7,4 millió forint), ott 23 százalék azok aránya, ahol nincs bekötve az internet, míg a 75 ezer dollár (18,5 millió) felett kereső családok esetében mindössze 1 százalék. A „offline lét” elsősorban az alacsony jövedelmű, vidéken élő, idős nőkre jellemző, nem csak az USA-ban, de globálisan is.
Közép- és Kelet-Európában a 2014-es 58,2 százalék várhatóan 10 százalékponttal fog emelkedni 2018-ra, ami a technológia jelenlegi fejlődési ütemét látva elég pesszimista jóslat.
Az is érdekes, hogy az internetkapcsolatok számának növekedési üteme az elmúlt években lassult és vélhetően a jövőben is lassulni fog, hacsak nem következik be valamiféle gyökeres technológiai változás, vagy nem nő az emberek jövedelme.
A legrosszabb helyzetű országok, ahol az elérés csupán 15 százalékos, Banglades, Etiópia, Nigéria, Pakisztán és Tanzánia. Ugyanakkor Egyiptom, India, Indonézia és a Fülöp-szigetek sincs sokkal jobb helyzetben 19 százalékkal.
Bár ahogy láthatjuk, a helyzet sem a fejlett, sem pedig a fejlődő országokban nem túl rózsás (persze mások a nagyságrendek), az pozitívumként értékelendő, hogy a kormányok és az internetes cégek sok erőfeszítést tesznek az online kapcsolatok számának emeléséért világszerte.
Szász Péter
mfor.hu