5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hat százalék alá süllyedhet már a jövő év második negyedére a magyar jegybank (MNB) alapkamata a jelenlegi piaci és inflációs környezetben - jósolják londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint az MNB is meglepődött az alacsony infláción. Vannak ugyanakkor olyan elemzői várakozások is, hogy az MNB most már óvatosabb enyhítési ütemre vált.

A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja kedden bejelentette: a várható magyarországi kamatpálya jobb előrejelzése végett rendszeres "közleményfigyelő" szolgáltatást indított a befektetők számára, alaposan kielemezve azokat a nyelvezetbeli különbségeket, amelyek az MNB pénzügypolitikai testületének kommentárjai között megmutatkoznak két egymást követő kamatdöntő ülés után.

A cég kedden első ízben közzétett "MPC Tracker" elemzése szerint az előző napi - az alapkamatot fél százalékponttal 7 százalékra csökkentő - ülés közleményéből egyértelműen az olvasható ki, hogy az MNB-t is meglepte az elmúlt hónapok alacsony inflációja. Emellett az októberi közlemény - a szeptemberivel ellentétben - már nem említi az inflációs várakozás kockázatát, sőt kifejezett utalás szerepel benne arra, hogy az infláció középtávon jelentősen elmaradhat a jegybank 3 százalékos éves célszintjétől.

A Barclays Capital londoni elemzői kiemelik, hogy a jövőbeni várható kamatcsökkentésekről szóló részben is van olyan nyelvezetbeli különbség, amely az inflációs kilátások javulására utal. A szeptemberi közleményben ugyanis az állt, hogy a kamatszint tovább csökkenthető, ha "ezt az inflációs kilátás megengedi", az októberiben azonban már az, hogy a kamatszint tovább csökkenthető, ha "ez nem veszélyezteti az inflációs kilátást" - áll a londoni befektetési csoport keddi összehasonlító elemzésében.

A cég szerint emellett a nyelvezetbeli különbségekből arra is következtetni lehet, hogy a magyar jegybank elismeri a piaci kockázatvállalási készség erősödését. A szeptemberi közleményben arról van szó, hogy a globális kockázatvállalási hajlam "tovább emelkedett" az elmúlt hónapokban, az októberi viszont már úgy fogalmaz, hogy "jelentősen nőtt" a globális kockázatvállalási hajlandóság, és ennek eredményeként csökken a befektetők által a magyar befektetési konstrukciók tartásához kért kockázati felár.

A Barclays Capital mindezek alapján azt jósolja, hogy az idén még két, egyenként fél százalékpontos kamatcsökkentés várható az MNB részéről, vagyis az év végi kamatszint 6 százalék lesz.

A ház szerint valószínű, hogy a Monetáris Tanács valamikor tart egy "lélegzetvételnyi szünetet", de 2010 második negyedévében - a teljes kosárra számolt infláció várható meredek lassulásával - folytatódhat az enyhítési ciklus, és a 6 százalékos "történelmi szint" alá csökkenhet a jegybanki alapkamat.

A Barclays Capital londoni elemzői "eltúlzottnak" minősítik azokat a félelmeket, hogy a kamatcsökkentés jelentősebb forinteladási nyomást okozhat. A forint a hétfői enyhítés után - és a további csökkentéseket valószínűsítő utalások ellenére - is erősödött, a lengyel zlotyval együtt túlteljesítve a térség egészét - áll az elemzésben.

A cég összehasonlító értékelése szerint a szeptemberi MNB-közleményhez képest az októberiben valamivel élesebben vetődik fel a költségvetési kockázat, a londoni bank elemzői azonban nem gondolják, hogy ez a költségvetési kockázat tényleges emelkedését tükrözné az előző MNB-ülés óta.

A Barclays Capital szakértői közölték: nem tartják súlyos kockázatnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által jóváhagyott kiigazítási programra a 2010-es költségvetés lehetséges módosításaira vonatkozó Fidesz-nyilatkozatokat. Inkább csak arról van szó, hogy a Monetáris Tanács a még meglévő sebezhetőségek kiemelésével igyekszik igazolni a pénzügypolitikai enyhítés fokozatos jellegét - áll a vezető londoni befektetési csoport keddi elemzésében.

Az előző napi kamatdöntésről összeállított értékelésében a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege is kiemeli, hogy az ülésről kiadott közlemény óvatosabban fogalmaz a költségvetési kilátásokkal kapcsolatban. Fenntartja azt az előrejelzését, amely szerint a következő három hónapban 6 százalékra süllyed az MNB alapkamata, sőt ez alá is mehet, ha a globális kockázatvállalási hajlam és a forintárfolyam ehhez kedvező lesz a jövő év elején.

A JP Morgan londoni elemzői szerint azonban megvan a kockázata a jelenleginél kevésbé kedvező globális környezet kialakulásának, és annak is, hogy esetleg "negatív hírek érkeznek a 2010-es költségvetésről", ami óvatosabb álláspontra kényszerítheti a Monetáris Tanácsot.

A ház mindezek alapján azt várja, hogy a magyar jegybank "a 6 százalékos kamatszint közeledtével" lassítja az enyhítési ütemet, akár szünet beiktatásával, akár úgy, hogy a kamatcsökkentések mértékét 50 bázispontról 25 bázispontra mérsékli.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!