A Magyar Nemzeti Bank hó végén közölt statisztikája szerint májusban már 13,6 milliárd forint lakáshitel-kihelyezés történt, ami mind az előző havit, mind pedig az egy évvel korábbi szintet is meghaladja. Ráadásul ennél több hitelt a lakosságnak utoljára a végtörlesztési dömping során helyeztek ki, vagyis 2012 elején.
Mindez annyira nem is meglepő, tekintve, hogy a jegybanki kamattámogatásokhoz igazodva a kereskedelmi bankok is fokozatosan egyre olcsóbbá teszik a hiteltermékeket. Másfelől a kereslet fellendülésén sokat segítenek a kamattámogatású hitelek is.(Lásd: Most minden szempontból ideális - itt a fordulat a DH szerint)
Ami a kamatot illeti, májusban átlagosan 8,82 százalékon jutottak a hitelhez a háztartások szemben az áprilisi 9,01-gyel. Ám mivel a 3 havi BUBOR is tavaly július óta fokozatosan csökken, még mindig magas a magyar hiteltermékek kamatfelára. Május végén ugyanis 4,2 százalékon állt a BUBOR, vagyis még mindig bőven lenne hova csökkennie a kamatoknak. Az a lenti grafikonon ráadásul jól is látszik, hogy utoljára a mostaninál a válság idejében, 2009 őszén volt nagyobb a hitelek kamatfelára. Mindenesetre, ami a költségekkel együtt számított átlagos évesített kamatokat illeti, a lakáscélú hitelek esetében az áprilisi 10,08 százalék 9,96-ra mérséklődött.
Hasonló trend érvényesült májusban a fogyasztási hitelek esetében is, vagyis csökkenő kamatok mellett az áprilisinál több hitelt vettek fel a háztartások, mégpedig 16 milliárd forint értékben. Ráadásul az átlagos hitelköltség mutató is némileg tovább mérséklődött.
Tovább javulhat a hitelezés
Az mfor.hu hónapról hónapra nyomon követi a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján egyes nagyobb kereskedelmi bankok és néhány takarékszövetkezet hiteltermékeinek az árazását. Ez alapján kijelenthető, hogy míg a bankok tendenciózusan igazítják a kamatokat a jegybanki kamatvágásokhoz, addig a takarékszövetkezetek csak esetenként eszközölnek változtatást. Így összességében a magasabb kamatszint révén a takarékok a hitelezésben fokozatosan veszítenek a versenyképességükből. Ennek ismeretében még érthetőbb az, miért is szeretné a kormány átalakítani a takarékszövetkezeti rendszert. A kvázi államosítás után ugyanis javíthatnak a bankokkal szemben a piaci pozíciójukon.
Júniusban is a fentebb vázolt folyamatok zajlottak le: a bankok többsége kamatot csökkentett, a takarékoknál viszont többségben voltak azok az intézetek, és hiteltermékek melyeket változatlan hozamszint mellett érhetnek el az ügyfelek.
A bankok körében jelenleg az OTP Bank forint lakossági hitele bizonyul a legdrágábbnak az általunk szemmel tartottak közül, míg a legkedvezőbb az Unicredit piaci kamatozású termékének az árazása, mely már 9 százaléknál is "olcsóbb".
A takarékszövetkezeteknél pedig a májusi "tétlenség" után nagyobb mozgolódás volt: a Borsod és a Mohácsi Takarék csökkentett, így már mindkét esetben a lakossági hitelnél 10 százalék alá csökkent a teljes kamatdíjmutató.
mfor.hu