3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Áprilisban csúcsra jutott a lakáscélú hitelek kamatfelára. Májusban viszont tovább emelkedett, így már a drágábbnál is drágábbak ezek a termékek.

A Magyar Nemzeti Bank hó végén közölt statisztikája szerint májusban már 13,6 milliárd forint lakáshitel-kihelyezés történt, ami mind az előző havit, mind pedig az egy évvel korábbi szintet is meghaladja. Ráadásul ennél több hitelt a lakosságnak utoljára a végtörlesztési dömping során helyeztek ki, vagyis 2012 elején.

Mindez annyira nem is meglepő, tekintve, hogy a jegybanki kamattámogatásokhoz igazodva a kereskedelmi bankok is fokozatosan egyre olcsóbbá teszik a hiteltermékeket. Másfelől a kereslet fellendülésén sokat segítenek a kamattámogatású hitelek is.(Lásd: Most minden szempontból ideális - itt a fordulat a DH szerint)

Ami a kamatot illeti, májusban átlagosan 8,82 százalékon jutottak a hitelhez a háztartások szemben az áprilisi 9,01-gyel. Ám mivel a 3 havi BUBOR is tavaly július óta fokozatosan csökken, még mindig magas a magyar hiteltermékek kamatfelára. Május végén ugyanis 4,2 százalékon állt a BUBOR, vagyis még mindig bőven lenne hova csökkennie a kamatoknak. Az a lenti grafikonon ráadásul jól is látszik, hogy utoljára a mostaninál a válság idejében, 2009 őszén volt nagyobb a hitelek kamatfelára. Mindenesetre, ami a költségekkel együtt számított átlagos évesített kamatokat illeti, a lakáscélú hitelek esetében az áprilisi 10,08 százalék 9,96-ra mérséklődött.

Hasonló trend érvényesült májusban a fogyasztási hitelek esetében is, vagyis csökkenő kamatok mellett az áprilisinál több hitelt vettek fel a háztartások, mégpedig 16 milliárd forint értékben. Ráadásul az átlagos hitelköltség mutató is némileg tovább mérséklődött.

Tovább javulhat a hitelezés

Az mfor.hu hónapról hónapra nyomon követi a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján egyes nagyobb kereskedelmi bankok és néhány takarékszövetkezet hiteltermékeinek az árazását. Ez alapján kijelenthető, hogy míg a bankok tendenciózusan igazítják a kamatokat a jegybanki kamatvágásokhoz, addig a takarékszövetkezetek csak esetenként eszközölnek változtatást. Így összességében a magasabb kamatszint révén a takarékok a hitelezésben fokozatosan veszítenek a versenyképességükből. Ennek ismeretében még érthetőbb az, miért is szeretné a kormány átalakítani a takarékszövetkezeti rendszert. A kvázi államosítás után ugyanis javíthatnak a bankokkal szemben a piaci pozíciójukon. 

Júniusban is a fentebb vázolt folyamatok zajlottak le: a bankok többsége kamatot csökkentett, a takarékoknál viszont többségben voltak azok az intézetek, és hiteltermékek melyeket változatlan hozamszint mellett érhetnek el az ügyfelek. 

A bankok körében jelenleg az OTP Bank forint lakossági hitele bizonyul a legdrágábbnak az általunk szemmel tartottak közül, míg a legkedvezőbb az Unicredit piaci kamatozású termékének az árazása, mely már 9 százaléknál is "olcsóbb". 

A takarékszövetkezeteknél pedig a májusi "tétlenség" után nagyobb mozgolódás volt: a Borsod és a Mohácsi Takarék csökkentett, így már mindkét esetben a lakossági hitelnél 10 százalék alá csökkent a teljes kamatdíjmutató.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!