Két éve változatlan tiszteletdíjakat vehetnek fel a parlamenti képviselők az Országgyűlés honlapján olvasható kimutatás szerint.
Repkednek a százezrek
A házelnököt 2008 óta 1,5 millió forintos, a képviselőket pedig 231 900 forintos alapdíj illeti meg, amit különböző pótlékok egészíthetnek ki.
A parlament alelnökei 417 ezer forintos, a frakcióvezetők 278 ezer forintos, helyetteseik 232 ezer forintos pótdíjra jogosultak.
A jegyzők 162 ezer forintot, az országgyűlési bizottságok elnökei 278 ezer, alelnökei 232 ezer forintot, tagjai pedig 162 ezer forintot kapnak alapdíjukon felül. Második bizottsági tagság esetén 58 ezer forintot vehetnek fel a politikusok, írta a kimutatásra hivatkozva az MTI.
Lakhatási támogatás is jár
A 2009-ig szállásköltség-térítésnek nevezett lakhatási támogatás címén 116 ezer forintot, míg alkalmazotti költségtérítésként 139 ezer forintot kapnak a képviselők, és lakhelyüktől függően - választókerületi pótlék néven - alapdíjuk 60-160 százalékára is igényt tarthatnak.
A képviselők alapdíja az 1990-es 32 500 forintról több mint hétszeresére nőtt. A Horn-kormány első évében 56 ezer forint biztos jövedelemre számíthattak, ez az összeg négy évvel később 114 ezer forintra, 2002-ben 165 ezer forintra, 2006 áprilisától pedig 221 ezer forintra emelkedett.
Britek, olaszok: csökkennek a miniszteri fizetések
Érdekesség, hogy a britek és az olaszok a héten jelentették be, hogy megkurtítják minisztereik járandóságát.
Az olasz kormány a lakosságtól és a politikusoktól egyaránt áldozatokat követelő kiadáscsökkentési programot készít elő - mondta pénteken a római kabinet egy tagja.
Roberto Calderoli, a törvényalkotás egyszerűsítéséért felelős miniszter elmondta: "Hamarosan bemutatjuk költségvetési kiigazító programunkat, amely kiadáscsökkentést és egyéb intézkedéseket irányoz elő a gazdasági növekedés érdekében."
A kiadások lefaragása "áldozatokat kíván mindenkitől, kezdve a miniszterekkel és a törvényalkotókkal" - mondta Calderoli az Ansa olasz hírügynökségnek adott interjúban. A részletekről csak annyit árult el, hogy a miniszterek fizetését öt százalékkal csökkentik. "Ezzel példát mutatunk" - hangsúlyozta a miniszter.
David Cameron, a héten hivatalba lépett új brit kormányfő is a miniszteri fizetések öt százalékos kurtításával kezdi az államháztartás rendbetételét célzó munkát.
Bajnai is levitte a béreket
Hasonló lépésre szánta el magát tavaly tavaszi kinevezésekor Bajnai Gordon miniszterelnök, aki 15 százalékkal csökkentette a miniszterek fizetését a megszorító intézkedések bevezetésével párhuzamosan.
Emellett a kormánytagok több esetben is jótékony célra fordították fizetésüket: valamennyi miniszter egyhavi fizetésével járult hozzá a Kríziskezelő Program működéséhez, Bajnai Gordon miniszterelnök pedig a program számlájára utalta kormányfői fizetését.
Többmilliós lelépti díjak
Igaz, a most távozó minisztereknek azért nincs okuk búsongásra: többségük - a hatályos törvény szerint - 3-6 havi fizetésének megfelelő juttatást kap. A kormánytagoknak összesen 57,3 millió forintot fizetnek ki távozásukkor, annak megfelelően, hogy ki mennyi ideig vezette a tárcáját, írta korábban a Blikk.
A lap információi szerint a négy legrégebbi miniszter, Gráf József, Szekeres Imre, Hiller István és Kiss Péter kapja a legtöbbet, fejenként bruttó 6,6 millió forintot - ők ugyanis már a ciklus eleje, 2006 óta hivatalban vannak. Bajnai Gordon miniszterelnöknek 4,5 millió forint jár (miniszteri és kormányfői munkájáért), nyolc tárcavezető pedig 3,3 millió forintban részesül; a legrosszabbul a tavaly év végén hivatalba lépett Forgách Imre igazságügyi miniszter jár, aki egy fillért sem kap. A fenti összegen túl a minisztereknek kifizetik a ki nem vett szabadnapok után is.
A Kormányszóvivői Iroda korábbi közleménye szerint Hiller István oktatási és kulturális miniszter jelezte, hogy jótékony célra fordítja a távozásakor őt megillető juttatást.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum