4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Heim Péter közgazdász szerint a jegybanki tartalékok 36 milliárd eurós szintje 32-33 milliárdig csökkenthető lenne, ám az összeg gazdaságélénkítésre történő felhasználása életveszélyes lenne - fejtette ki véleményét egy hétfői konferencián. Mfor.hu-tudósítás.

Rosszabbnak festik le a világgazdaság helyzetét, mint amilyen valójában

"Nincs akkora probléma a világban, mint amekkorának azt sokan leírják, és Európában is elsősorban vezetési válság van. Kínában igaz, hogy a lassul a gazdaság növekedése, és most a korábbi kétszámjegyű bővülésből egy 7 százalék körülibe térünk át, ám ez még mindig erősnek tekinthető. Lényegében az elkövetkezendő 10 évben sem lesz átlagosan kisebb a gazdasági növekedés mértéke, mint a megelőző 10 évben volt, vagyis 3,5 százalék körüli. Mindössze ez már egy másfajta elosztású növekedés lesz" - fejtette ki véleményét a Joint Venture Szövetség hétfői konferenciáján Heim Péter, közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Igazgatóságának elnöke. Összességében az épp zajló folyamatok természetesnek tekinthetők: így a mérlegfőösszeg-leépítési korrekció, ami eltart még pár évig, és a lassulási folyamat is, ami a korábbi szupererős növekedés után következett be.

Magyarországra rátérve a szakember elmondta, hogy egyrészről a bankrendszer állapota nem jó: kifejezetten magas a nem teljesítő hitelállomány, ami nagyban akadályozza a hitelezés felfutását. Véleménye szerint a magyar gazdaság recessziós időszaka ősztől tavaszig tarthat majd, amit csak megerősít a mezőgazdaság rossz teljesítménye is.

Mivel idén alacsony lesz a mezőgazdasági bázis, ez jövőre növelni fogja a GDP-t, a bankrendszerben a hitelezés tovább csökkenhet, de - hozzátette - nem olyan mértékben, mint korábban, ugyanakkor mérséklődhet a bankrendszer mérlegleépítése.

Heim Péter szerint a növekedést segíthetnék a lehívható uniós források is, melyekből az eltelt öt év alatt, vagyis a rendelkezésre álló idő 60 százalékában mindössze 35 százalékot használtunk fel. Éppen ezért úgy véli, a jövő évben mindenképpen fel fog gyorsulni az uniós források kifizetése. Fontos azonban, hogy némileg át kell strukturálni a pályázati kiírásokat, például a nem működő projekteket nagyon gyorsan újra kell gondolni. Emellett sokkal célrevezetőbb lenne a közgazdász szerint, ha nem 100 milliárdos projektek születnének, egy-egy területre koncentrálva, hanem helyettük több 10-20 milliárdos. Például ennek érdekében jó ötletnek tartana 500 milliárdos kereteket meghatározni az öt nagyváros közelébe.

"Lehet csökkenteni a jegybanki tartalékokat"

Heim Péter úgy véli, hogy a jövő évre kalkulált 0-1 százalék közötti növekedés és a 6,75 százalékos alapkamat szint jelentős teret nyújt a monetáris lazításra. A forint árfolyamával kapcsolatban elmondta: továbbra sem várja azt, hogy jelentős gyengülésnek indulna a kurzus, sőt szerinte tartósan 300 forint feletti euróra sincs esély.

Király Júliához és Jelasity Radovanhoz hasonlóan ő is kiemelte az esetleges IMF-megállapodás jótékony hatását is. Így például tovább erősödne a forint ennek nyomán, és ez hozzájárulna a kamatok csökkentéséhez is. Szerinte jövő év végére van lehetőség a bőven 6 százalék alatti jegybanki alapkamatra is.

Sokat emlegetett kérdés volt az elmúlt időszakban a jegybanki tartalékok csökkentése, melyet Heim Péter szerint "gazdaságélénkítésre nem célszerű felhasználni, a drága adósságot viszont célszerű lenne belőle kifizetni". A jelenlegi 36 milliárdos tartalék ugyanis egy normális 2,5 százalék körüli államháztartási hiány és 2,5 százalékos folyó fizetési mérleg-többlet mellett lecsökkenhetne egy 32-33 milliárdos szintre a közgazdász szerint.

"Nem az új jegybanki vezetést támogatnám a gondolataimmal, hanem csak megvalósíthatónak látom ezt a lépést" - hangsúlyozta Heim. "Fontos, hogy ne gazdaságélénkítés miatt csökkenjen a tartalékszint - azt életveszélyesnek tartom" - tette hozzá. A közgazdász úgy véli, mindaddig lehet csökkenteni a szintet, amíg az ország külső pozíciója javul ennek révén. Amint ez a folyamat leáll, azonnal be kell fejezni a tartalékcsökkentést - emelte ki a szakember.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!