4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A második negyedéves részletes GDP-adatok szerint szinte minden területen növekedést lehetett tapasztalni előző évhez képest, ám hiába a kormány iparosítási szándéka, ez a terület tovább esett vissza.

A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggel tette közzé a részletes GDP-adatokat, mely szerint az egyik talán legfontosabb mutatóban nem is eszközöltek változást, vagyis éves bázison is sikerült növekednie a gazdaságnak az idei második negyedévben, mégpedig 0,5 százalékkal. Ilyenre egyébként 2011 utolsó negyedéve óta nem volt példa.

A részletes adatok alapján pedig úgy tűnik, hogy a korábbi negyedévek megosztottsága ellenére minden ágazatban - termelői és felhasználói oldalon egyaránt - bővülést hozott a második negyedév. Bár az is tény, hogy például termelői oldalon a mezőgazdaság esetében a tavalyi igen alacsony bázis is hozzájárulhatott ahhoz, hogy 17,2 százalékos növekedésről árulkodnak az adatok. 2012 azonos időszakában ugyanis 18,9 százalékos volt a mezőgazdaság visszaesése. Ez a bővülés pedig arra volt elég, hogy a 0,5 százalékos gazdasági növekedést kvázi a mezőgazdaság biztosította. Az ágazat bővülése ugyanis 0,5 százalékponttal tudott hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, és egyben ez volt az a terület, mely a legnagyobb mértékben "húzta" a GDP-t. Emellett egyébként még igen jól teljesített az eddig hanyatló építőipar is, hiszen a 6,9 százalékos megugrása 0,2 százalékponttal segítette a növekedésünket.

Sokkal érdekesebb ugyanakkor az ipar helyzete a termelői oldalon, már csak azért is, mert Orbán Viktor korábban kijelentette, hogy európai éllovassá szeretné tenni ezt az ágazatot, amihez nem mellesleg korábbi számításaink alapján 3 százalékponttal kellene növelni az arányát a GDP-n belül. Ezzel összhangban ezt az ágazatot jellemzően meg is kíméli a különadóktól és az egyéb nehezítő kormányzati adminisztratív intézkedésektől. A célja azonban elég nehezen fog összejönni, ha az ideihez hasonló eredményt fog produkálni. Az első negyedéves 2,5 százalékos visszaesés után a második negyedévben 0,8 százalékkal zsugorodott tovább, amin belül a feldolgozóipar 1,9 százalékos mínusz után az április-június időszakban 0,6 százalékos további csökkenést mutatott. Mindez azt jelenti, hogy a legfrissebb adatok szerint 0,2 százalékponttal fogta vissza a gazdasági növekedés ütemét az ipar, a feldolgozóipar ezen belül 0,1 százalékpontot jelent.

5 éve nem volt mínuszos a nettó export, de legalább fogyasztunk végre

A GDP felhasználói oldalán lévő tétel a fentiekkel ellentétben kivétel nélkül bővülést mutattak a második negyedévben. Ezen belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás az elmúlt évek hanyatlása után végre 4,9 százalékkal tudott bővülni, ami az egyik legnagyobb mértékű változást jelentette ezen az oldalon, ami azt is jelenti, hogy a 2011 első negyedéve óta tartó lehúzó hatás megszűnt most, és 0,8 százalékponttal segítette elő a GDP 0,5 százalékos növekedését. A kiemelkedő teljesítményhez jelentős mértékben járult hozzá az EU-s forrásokból finanszírozott infrastrukturális projektek, illetve kedvező az is, hogy a gép és berendezés-beruházások is emelkedtek.

Emellett a háztartások fogyasztási kiadása is bővülni tudott, amit a rezsicsökkentéseken elért megtakarítás, az alacsony infláció miatti reálbér-növekedés tett elsősorban lehetővé. Ennek a területnek a hozzájárulása a GDP-hez 0,4 százalékpont volt a felhasználói oldalon.

Ugyanakkor érdemes még kitérni ezen az oldalon az export és import teljesítményére, hiszen mindkettő bővült, az egyenleg, vagyis a nettó export mínuszos lett. A növekedési hozzájárulása ugyanis a második negyedévben -1,2 százalékpont lett, amilyen mértékre 2008 második negyedéve, vagyis 5 éve nem volt példa. Ezt azonban nem kell mindenképpen negatívan felfogni, hiszen az import növekedése az élénkülő belső kereslet eredménye is lehet, illetve a második félévre várt külső kereslet fellendülése miatt előzetes készletfeltöltés is történhetett. Utóbbit erősíti a készletváltozás pozitív hozzájárulása is (0,5 százalékpont), amiben a mezőgazdaság jó teljesítménye is szerepet játszhatott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!