A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggel tette közzé a részletes GDP-adatokat, mely szerint az egyik talán legfontosabb mutatóban nem is eszközöltek változást, vagyis éves bázison is sikerült növekednie a gazdaságnak az idei második negyedévben, mégpedig 0,5 százalékkal. Ilyenre egyébként 2011 utolsó negyedéve óta nem volt példa.
A részletes adatok alapján pedig úgy tűnik, hogy a korábbi negyedévek megosztottsága ellenére minden ágazatban - termelői és felhasználói oldalon egyaránt - bővülést hozott a második negyedév. Bár az is tény, hogy például termelői oldalon a mezőgazdaság esetében a tavalyi igen alacsony bázis is hozzájárulhatott ahhoz, hogy 17,2 százalékos növekedésről árulkodnak az adatok. 2012 azonos időszakában ugyanis 18,9 százalékos volt a mezőgazdaság visszaesése. Ez a bővülés pedig arra volt elég, hogy a 0,5 százalékos gazdasági növekedést kvázi a mezőgazdaság biztosította. Az ágazat bővülése ugyanis 0,5 százalékponttal tudott hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, és egyben ez volt az a terület, mely a legnagyobb mértékben "húzta" a GDP-t. Emellett egyébként még igen jól teljesített az eddig hanyatló építőipar is, hiszen a 6,9 százalékos megugrása 0,2 százalékponttal segítette a növekedésünket.
Sokkal érdekesebb ugyanakkor az ipar helyzete a termelői oldalon, már csak azért is, mert Orbán Viktor korábban kijelentette, hogy európai éllovassá szeretné tenni ezt az ágazatot, amihez nem mellesleg korábbi számításaink alapján 3 százalékponttal kellene növelni az arányát a GDP-n belül. Ezzel összhangban ezt az ágazatot jellemzően meg is kíméli a különadóktól és az egyéb nehezítő kormányzati adminisztratív intézkedésektől. A célja azonban elég nehezen fog összejönni, ha az ideihez hasonló eredményt fog produkálni. Az első negyedéves 2,5 százalékos visszaesés után a második negyedévben 0,8 százalékkal zsugorodott tovább, amin belül a feldolgozóipar 1,9 százalékos mínusz után az április-június időszakban 0,6 százalékos további csökkenést mutatott. Mindez azt jelenti, hogy a legfrissebb adatok szerint 0,2 százalékponttal fogta vissza a gazdasági növekedés ütemét az ipar, a feldolgozóipar ezen belül 0,1 százalékpontot jelent.
5 éve nem volt mínuszos a nettó export, de legalább fogyasztunk végre
A GDP felhasználói oldalán lévő tétel a fentiekkel ellentétben kivétel nélkül bővülést mutattak a második negyedévben. Ezen belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás az elmúlt évek hanyatlása után végre 4,9 százalékkal tudott bővülni, ami az egyik legnagyobb mértékű változást jelentette ezen az oldalon, ami azt is jelenti, hogy a 2011 első negyedéve óta tartó lehúzó hatás megszűnt most, és 0,8 százalékponttal segítette elő a GDP 0,5 százalékos növekedését. A kiemelkedő teljesítményhez jelentős mértékben járult hozzá az EU-s forrásokból finanszírozott infrastrukturális projektek, illetve kedvező az is, hogy a gép és berendezés-beruházások is emelkedtek.
Emellett a háztartások fogyasztási kiadása is bővülni tudott, amit a rezsicsökkentéseken elért megtakarítás, az alacsony infláció miatti reálbér-növekedés tett elsősorban lehetővé. Ennek a területnek a hozzájárulása a GDP-hez 0,4 százalékpont volt a felhasználói oldalon.
Ugyanakkor érdemes még kitérni ezen az oldalon az export és import teljesítményére, hiszen mindkettő bővült, az egyenleg, vagyis a nettó export mínuszos lett. A növekedési hozzájárulása ugyanis a második negyedévben -1,2 százalékpont lett, amilyen mértékre 2008 második negyedéve, vagyis 5 éve nem volt példa. Ezt azonban nem kell mindenképpen negatívan felfogni, hiszen az import növekedése az élénkülő belső kereslet eredménye is lehet, illetve a második félévre várt külső kereslet fellendülése miatt előzetes készletfeltöltés is történhetett. Utóbbit erősíti a készletváltozás pozitív hozzájárulása is (0,5 százalékpont), amiben a mezőgazdaság jó teljesítménye is szerepet játszhatott.
mfor.hu