A WC-papír piacának idei venezuelai „kilengéseit” a Hugo Chávez 1999-es hatalomra lépése óta szokatlan lépéseiről elhíresült caracasi kabinet korábban importból (50 millió tekercset rendeltek májusban) próbálta csillapítani, de úgy látszik, immár a számára olcsóbb és egyszerűbb lépést választja: erővel elfoglalták az egyik gyárat. Az idén márciusban elhunyt Chávez-utód, Nicolas Maduro a termék permanens kiskereskedelmi hiányát ugyanis a gátlástalan kereskedők "nyakába varrja".
A venezuelai kormány abban bízik, hogy az erővel átvett Manpa-gyár termelésének és disztribúciójának folyamatos nyomon követésével sikerül a WC-papír kínálatot stabilizálni az országban. A kereskedelmi miniszter szerint egyébként a gyár ideiglenes elfoglalása összhangban van az ország törvényeivel.
Az internetes beszámolók szerint a hiánynak köszönhetően a WC-papír ára az elmúlt időszakban háromszorosára nőtt, és egy négy gurigás csomag ára immár az átlagfizetés 10 százalékára (!) rúg. (Vagyis mintha itthon egy 150 ezres nettó átlagfizetést feltételezve 15 ezerbe kerülne egy csomag egészségügyi papír). Emiatt gondolta úgy a venezuelai árak kordában tartásáért felelős ügynökség, hogy 15 napra az állam vegyen kontroll alá egy gyárat, amely ötletet a jelek szerint magáévá tett a kormány is.
Országos áramszünetek
Venezuelában Chávez hatalomra kerülése óta egyébként folyamatosan terjeszkedik az állam, aminek – miután az erőforrásokat rendszerint hatékonytalanabbul használja fel, mint a piaci szereplők – drága termelés, illetve hiány a következménye. Mind a kettő a feketepiac felfutásával és a valós árak elszabadulásával jár együtt, ezért is gondolta úgy a kormány, hogy szükség van egy olyan ügynökség létrehozására, amely a fogyasztói árakat felügyeli.
De a hiány természetesen nemcsak az olyan apró, és a külső szemlélődő által megmosolyogtató termékeket érinti, mint a WC-papír. Például az elektromos áram-kimaradások is egyre gyakoribbak és egyre nagyobb méretűek. Szeptember elején Venezuela 70 (!) százalékára kiterjedő áramszünet volt, amely a főváros legnagyobb részét is érintette. A kimaradás miatt munkások ezreit küldték haza, már ha haza tudtak érni, hiszen a közlekedési lámpák leállása miatt óriási káosz alakult ki a nagyobb városokban. Az elnök és kormánya szerint az áramszünetet természetesen az ellenzék okozta.
Független szakemberek szerint az egyre gyakoribb leállásokra arra vezethetők vissza, hogy az árak hatósági befagyasztása miatt a szolgáltatók nem tudnak fejleszteni, így a növekvő keresletet az elektromos rendszer nem tudja kiszolgálni.
mfor.hu