Az elmúlt egy hónapban a pánikon ismét úrrá lett az optimizmus, a héten azonban több jel – így például az olajár miatti infláiciós vágtától való félelem – mutatott abba az irányba, hogy a növekedés nagyon törékeny. A nemzetközi szaktekintélyek véleménye ugyanakkor eltérő, van aki szerint túl vagyunk a nehezén, míg mások elhúzódó válság képét vetítik előre.
Ami az optimizmust erősítő várakozásokat illeti, a legfontosabb az, hogy a hitelválságnak már "majdnem vége", látszik a fény az alagút végén - mondta el Tapaszti Attila. Bizonyos értelemben ez igaz, azaz minden valószínűséggel a nemzetközi bankrendszer ha viharverten is, de nagyobb csőd és főként összeomlás nélkül kerül ki a válságból, a jegybankok összehangolt és sok esetben igen kreatív likviditásbővítő megoldásainak betudhatóan.
Azonban a reálgazdasági hatások, azaz a hitelkondíciók szigorodása, a bankok hitelezési tevékenységének visszafogás még csak most kezdődött el. Ebből a szempontból egy átmeneti periódusban vagyunk, amikor is a hitelválság súlypontja a pénzügyi szektorról a reálgazdazdaságra tevődik át.
A növekedést visszafogó hatás tehát nem, csak a mértéke a kérdéses. Összességében félő, hogy a piac általt várt V-alakú második félévre tett növekedés dinamizóládás elmarad és egy hosszabb alacsony növekedéssel jellemzett periódus következik.
Mindesetre az is elgondolkodtató, hogy egy túlzott likviditásból kiinduló válságot ismételten likviditás bepumpálásval igyekeznek megoldani. Természetesen rövid távon más eszköz nem állt rendelkezésre a tüneti kezelésre, de a strukturális problémák megoldása több időt vehet igénybe.
A második optimizmust erősítő várakozást a mikrofundamentumok erőssége adja. Az tény, hogy a vállalati eredmények stabilabbak mint a legutóbbi 2000/2001-es recesszió idején, azonban a válság is teljesen más vonásokkal rendelkezik, hiszen a hitelezés erős visszafogása várhatóan jobban próbára fogja tenni a cégeket.
Ázsia rendben van
A harmadik vásárlást indukáló tényező az a dinamikus ázsiai növekedés folytatódásába vetett hit – tette hozzá Tapaszti Attila. Ez az eddig beérkező információk alapján megalapozott, bár igaz, hogy néhány százalékpontos visszaesés (pl.: kínai ipari termelés) már tapasztalható, azonban a magas bázis miatt a növekedés még mindig számottevő.
A kínai növekedésre a legnagyobb "veszélyt" elsősorban az egyre inkább felpörgő infláció jelenti, amit a csúcsra járó és megállíthatatlanul szárnyaló olajár tovább erősít. Az infláció erősödésének irányába mutat még a jóléti kiadások növelése, a bérszinvonal egyelőre óvatos, de folyamatos emelkedése.
Pozitívum viszont, hogy a kínai belső kereslet felpörgése valamelyest ellensúlyozhatja az amerikai visszaesést, így egy egészségesebb, külgazdasági sokkokra ellenálló gazdasági modell kiépítése kezdődhet meg.
Ki kell emelni, hogy a fejlődő országok dinamikus növekedése az optimizmust tápláló legfontosabb tényező és egyelőre ebben nagy csalódásra okot adó adatok nem láttak napvilágot. Egyelőre működik a "decoupling", azaz az újkori történelemben először az amerikai visszaesés talán nem okoz teljes globális visszaesést, egy új világgazdasági modell kiépülés folyik.
Ez a világgazdaságban tapasztalható nagy egyensúlytalanságok - aminek külső jelei a növekvő amerikai folyó fizetési mérleg hiány az USA-ban, míg ezzel párhuzamosan folyamatosan bővülő közel-és távol keleti, valamint orosz és brazil deviza készletek - feloldásával végződhet.
Az aranykorszak vége
Összességében az a hit valószínüleg hiú ábránd marad majd, hogy az utóbbi évtizedek legméllyebb, legnagyobb hitelválsága nyom nélkül "felszívódik", háromnegyed év alatt minden megoldódik és újra robosztus növekedési pályára áll az USA, a világ legnagyobb és legbefolyásosabb gazdasága. Azon hit, hogy az elmúlt években tényleg erőre kapó fejlődő országok azonnal pótolni tudják a teljes kiesést, ugyancsak gyenge lábakon áll.
Azonban az is tagadhatatlan, hogy a "rest of the world" (azaz az USA-n kívüli országok) egyre nagyobb szereppel bír, így a nagy globális válság esélye is meglehetősen alacsony.
Ezért úgy gondolom - tette hozzá Tapaszti Attila, hogy a teljes összeomlást prognosztizáló és a folytatódó aranykorszakot jósolók véleménye között lehet természetesen az igazság, így egy jól megválogatott portfolió továbbra is igen nagy megtérülést hozhat. Egyes szektorok előtt szép jövő állhat, de a korábban szinte minden eszköz csoportot jellemző magas megtérülés korszakának egy időre most úgy tűnik vége.
VMI