A testület jelezte, hogy a jelenlegi kedvezőtlen pénzügyi és gazdasági környezet "hatással van" a magyarországi pénzpiacokra. Az említett két uniós szerv szoros figyelemmel követi a helyzetet - tette hozzá.
A bizottság üdvözölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készségét, hogy megfontolja technikai és pénzügyi segítség nyújtását, és jelezte, hogy folyamatos kapcsolatban marad mind a magyar hatóságokkal, mind az IMF-fel. A valutaalap állásfoglalása támogatólag hat a bizalomra és a stabilitásra, és alátámasztja az eddigi kiigazítási gazdaságpolitikát - emelte ki a közlemény.
Eszerint Brüsszel arra is figyel, hogy az IMF -segítséghez kapcsolódó esetleges feltételek összhangban legyenek az uniós gazdaságpolitikai ajánlásokkal, és azzal kölcsönösen erősítsék egymást. Ez azért is fontos, hogy a politikai kötelezettségvállalások a lehető legnagyobb hatást fejthessék ki. Bármilyen IMF-programhoz kapcsolódó politikai vállalásokat a konvergenciaprogram és más uniós stratégiai dokumentumok összefüggéseiben kell hangsúlyozni - áll a brüsszeli közleményben.
A bizottság és a tanács készen áll arra, hogy bármilyen rendelkezésre álló eszközt igénybe vegyen, hogy segítse Magyarországot a gazdaság irányításában ezekben a nehéz időkben, valamint a piaci erők visszatartásában - utóbbiak annak ellenére jelentek meg, hogy az elmúlt években a hatóságok javuló makrogazdasági és pénzügypolitikát folytattak, beleértve az államháztartási hiány jelentős csökkentését 2006 óta.
Az EU készen áll arra, hogy minden, az uniós szerződések értelmében rendelkezésére álló eszközt felhasználjon, kiegészítendő az IMF esetleges pénzügyi támogatását - szögezte le a közlemény.