4p

Orbán Viktor Bajnai Gordon stabilizáló programjának köszönheti, hogy rendezett állapotban veheti át az országot, állítja a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung magyar választások eredményével foglalkozó írása. A német lapok egyöntetűen a túlzott populizmustól óvják Magyarország leendő miniszterelnökét, és egyúttal figyelmeztetik: folytatnia kell az elődje által megkezdett konszolidációt. Bár a költségvetési hiány csökkentésének szükségét a Fidesz elnöke is elismeri, fő feladatának a gazdasági növekedés beindítását tartja. Mfor.hu háttér.

A jelenkori magyar politikai kultúrában és médiavilágban gyakorlatilag elképzelhetetetlen kijelentést tett hétfőn este megjelent publicisztikájában a német Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) jegyzetírója. Georg Paul Hefty ugyanis egy közismerten konzervatív újság szerzőjeként ismerte el, hogy a májusban megalakuló jobboldali kormány bizonyos szempontból hálás lehet tevékenységéért a rövidesen leköszönő, Bajnai Gordon vezette kabinetnek.

FAZ: folytatni kell a Bajnai-kúrát  

(Mfor-montázs)

A korábban Magyarország külpolitikájáról könyvet író, csaknem 30 éve a FAZ-nál dolgozó szerkesztő emlékeztet arra, hogy a Bajnai-kormány drasztikus gyógykúrában részesítette az  országot (amely a Gyurcsány-kormány alatt, 2008-ban majdnem csődbe ment - a szerk.). Ezzel - teszi hozzá Hefty - egyrészt messzemenően teljesítette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kívánalmait, másrészt bebizonyította az EU-nak Magyarország képességét a reformokra, harmadrészt lehűtötte a korábban igencsak felforrósodott belpolitikai hangulatot.

Mindezek alapján Bajnainak "köszönheti Orbán, hogy nem botrányos körülmények között kell kormányt alakítania, hanem - amennyire csak lehet - rendezett viszonyok várnak rá“ - fogalmaz a jobboldali lap cikkírója.

A jövőről szólva megjegyzi, hogy Orbánnak - mégha “Fidesz-módra“ is - folytatnia kell Bajnai gazdasági konszolidációs programját, ezt várják tőle a befektetők és az EU is. Ezzel párhuzamosan azonban - fűzi hozzá - úrrá kell lennie a lakosság elégedetlenségén, az emberek ugyanis "szenvednek" a megszorítások miatt. A magyarok igényei egyébként szerinte (nyugat-)európaiak, miközben fizetésük és produktivitásuk messze elmarad az ottani szinttől.

Hefty ezzel összefüggésben kiemeli: Orbánnak növelnie kell a lakosság munkakedvét és csökkentenie a munkanélküliséget, vissza kell szorítania a feketegazdaságot és az adócsalást, azaz mind munkavállalói, mind munkaadói oldalon tisztább viszonyokat kell teremtenie.           

Le kell mondani a populizmusról

Szintén a Bajnai által megkezdett nadrágszíj-meghúzás folytatását várja el az új miniszterelnöktől Torben-Gerd Schultz - a Financial Times Deutschland cikkírója szerint erre a hatalmas államadósság csökkentése érdekében van szükség. "Orbánnak le kell mondania a populizmusról, ha ismét növekedési pályára szeretné állítani a gazdaságot“ - figyelmeztet a jegyzetíró.

Hasonló véleményt fogalmazott meg korábban a Spiegel és a Die Presse is: a német lap szerint Orbánnak nem lesz túl nagy játéktere, folytatnia kell elődje politikáját, "szanálnia kell”, az osztrák újság pedig az eddig elodázott reformok véghezvitelének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Orbán: megszorítás helyett növekedés

S hogy mit szól mindehhez Orbán Viktor? A Fidesz elnöke hétfőn tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján elismerte, hogy csökkenteni kell a költségvetési hiányt, de a megszorítások helyett a gazdasági növekedés beindítását helyezte a középpontba.

"Nem tudok semmilyen gazdasági költségvetési ésszerűsítést végrehajtani, ha a magyar gazdaságot nem tudjuk növekedési pályára állítani" - magyarázta. Szerinte a megszorító intézkedések valójában nem intézkedések, hanem egy koncepció részei; Magyarországon minden megszorító intézkedés a gazdasági növekedés ellen hat.

A hiánnyal kapcsolatban kiemelte: egy olyan ország, amely május végére az egész évre elfogadott költségvetési hiányát kimeríti, az a költségvetési hiánycélt az év végén nem tudja tartani, "nem azért, mert a következő kormány más célt tűz ki, hanem mert ez a helyzet; ezt meg kell érteni az IMF-nek, az Európai Uniónak, a befektetői világnak, a magyar közgazdászoknak".

Már konzultáltak az IMF-fel

Az első kérdés tehát a helyzet rögzítése, a gazdasági tényfeltáró bizottság május közepére, végére a remények szerint világos képet tud mondani - tette hozzá. Mint mondta, a helyzet értékelése után tud menetrendet mondani a hiánnyal kapcsolatban.

Az IMF-fel és az Európai Unióval való tárgyalásokat firtató kérdésre a Fidesz elnöke elmondta: felhatalmazás híján nem tudnak a két szervezettel tárgyalni és megállapodni. Elismerte ugyanakkor, hogy konzultációkat már folytattak.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!