4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Néhány évenként crash, néhány havonta pedig egy jó kis para kell a piacoknak, és ezek jönnek is rendszerint. Most éppen amiatt aggódunk, hogy Európában mégsem lesz annyira gyors a kilábalás. Nem tudom, hogy ez a korrekció tartós lesz-e (nyilván senki sem tudja), de azt gondolom, hogy mivel már régen nem volt nagyobb kirázás (ahogy a Simabőrű mondta a Vuk-ban: hú, de nagy a csend...) ezért a következő hetekben is folytatódhat az aggodalom.

A fókuszban láthatóan Európa van. Habár véleményem szerint valós javulás útján van a kontinens, de biztosan lesznek utórezgései a válságnak, ilyen a portugál bankok körüli félelem is. Mivel a gyógyulás lassú lesz, ezért az ECB-nek nagyon óvatosan kell eljárnia, tartósan alacsony maradhat a kamatszint, és az euró finanszírozó devizává válhat (mint régebben a jen).

És ha már jen: nagyon lekonyulóban van a dollár-jen, és euró-jen kereszt is, úgy tűnik sokan hittek bele a sztoriba (Abenomics), ami mögött valójában nincs a pénznyomtatáson kívül sok minden. Érzésem szerint az euró nyomás alatt lesz, a jenspekulánsok pedig átnyergelhetnek az euróra, ami az euró-jen kereszt további gyors beesésével járhat. Ez magával ránthatja a japán tőzsdét is, ahol a nagy szárnyalás mögött csak a jen leértékelése állt. Az amerikai gazdaságra nincs ennek sok hatása, ám ennek ellenére óriási divergenciákat látunk a Russel-S&P-Nasdaq szentháromságban, ami ott is komoly bajok előszelének tűnik...

Röviden: úgy néz ki, hogy tartósabb aggodalmak alakulhatnak ki a tőzsdék esése, a jen erősödése, és az euró gyengülése mellett.

Ha így lenne, az valószínűleg kiváló beszállási pontot jelentene európai (és kínai?) részvényekbe.

***

Ami a nagyobb, néhány évente jelentkező crasheket illeti, azok is gyakran kiváló vételi lehetőséget teremtenek (azaz teremtenének, ha nem lennénk mindannyian úgy beijedve, hogy még levegőt venni sem merünk). Nézzük az elmúlt 25-30 évben mi volt:

1987 tőzsdecrash (pár nap alatt 20-50%-ot estek a különböző indexek)

1990-91 az LBO mánia lecsengése miatt összeomlik a high-yield vállalati kötvénypiac. Lásd még: https://www.youtube.com/watch?v=iPhF_YwWvoM

1994: USA kamatemelés, tequilaválság, amerikai kötvényhozamok az egekben

1997-98 ázsiai-orosz válság

2001-3: recesszió, 911 crash, EM piacok teljes elmocsarasodása (a tartós érdektelenség gyakran ugyanolyan jó beszállási pont mint a gyors crash!)

2008-9: erre még mindenki emlékszik

2011-12: európai adósságválság

Csak ki kell várni (kellő készpénzzel, türelmesen) a következőt, lesz majd sok olcsó eszköz. A probléma csak az, hogy senki sem tudja mikor jön :)

Én ebből a szempontból meglehetősen szerencsés voltam, mind 2001-ben (magyar részvény), 2009-ben (vállalati kötvény, részvény) és 2012-ben (vállalati kötvény, görög államkötvény) sok olcsó eszközt tudtam venni. Remélem legközelebb is így lesz.

***

Egészen elképesztő, hogy milyen alacsony hozamok mellett tud bevonni forrásokat a magyar állam. Mivel devizakötvényeket nem nagyon adunk el, és a forintkötvények átlaghozama nem sokkal van 3% felett, ez azt jelenti, hogy a régi (drágább) állampapírok lejáratával és az újabbak kibocsátásával egyre kedvezőbb helyzetbe kerül a magyar költségvetés. 2013-ban még 1277 milliárd forint volt a költségvetés kamatkiadása, ami a GDP 4,4%-a.  

https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qse007h.html?72

HA (és ez egy nagyon optimista feltevés) a következő 4-5 évben fennmaradna a jelenlegi überkedvező hozamkörnyezet (valószínűleg nem fog) akkor a kamatkiadásaink a GDP 2,5-3%-ra csökkenhetnének, azaz a kormánynak simán lenne a GDP 1,5-2%-át elérő mozgástere. Ez a mozgástér adócsökkentésben vagy kiadásnövelésben nyilvánulhatna meg, és egyértelműen stimulálná a gazdaságot.

A lényeg: az alacsony kamatoknak köszönhetően rendkívül olcsóvá vált az államadósság finanszírozása, és ez folyamatosan növeli a kormányzat mozgásterét. Míg az idei év elején egy ötéves magyar államkötvény hozama 4,7% volt, most 3,3%. Ez óriási különbség. Minden hónappal, amíg ilyen alacsony hozamok mellett tudunk eladni állampapírokat, sokmilliárd forinttal javul a költségvetés egyenlege...ilyen alacsony kamatkiadásokra még fél éve se nagyon számított senki. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!