3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Természetesen a tegnapi nap nagy eseménye a kínai piacok zuhanása - legalább egy kicsit elfelejthettük a görögöket.

Általában akkor lesz már ezekből a mozgásokból szalagcím, amikor éppen egy eső fázis vége felé vagyunk. Ebből a szempontból jó jel, hogy a Marketwatch címlapján nagy betűkkel ez virít:

"THE CRASH IN CHINESE STOCKS IS JUST BEGGINING"

Ez a piac - intézmények híján - egy kisbefektetők vezérelte elképesztő momentum-őrület, kicsit hasonlít a 90-es évek végének magyar tőzsdéjére. Az egész lakosságot beszippantotta. Mint minden nagy piaci trend, ez is stabil alapokról indult persze: 2010-14 között csak lefelé csorogtak a kínai részvények, amelyek nagyon olcsóvá váltak - erről többször írtam is. Leült az érdeklődés, nem voltak IPO-k, döglődött az egész. Azután, az ingatlanpiacból kiábrándult kínai lakosság -  a pártvezetés hathatós irányítása mellett - rátalált a legújabb kaszinóra, és olyan őrületes száguldást produkáltak, ami ritkaságszámba megy. Elég jól lehetett látni, hogy a mánia tavasz végére eléggé a tetőfokára hágott, és mint minden mániában, most eljött a korrekció fázisa. A nagy kérdés csak az, hogy a jelenlegi esés a kínai piacon az-e, ami a magyar piacon 1997 ősze, vagy az, ami 1998 nyara volt? Nagyon nem mindegy...

Az ilyen hatalmas momentumú emelkedések jellemzően nem omlanak össze csak úgy, hanem gyakran az első, gyors összeomlás után még előadnak egy nagy emelkedést, ami még új csúcsra megy (ez volt 1998 elején Magyarországon), vagy egy erős, több hónapon át tartó korrekciót (pl. 2000 nyarán a Nasdaq indexben a tech-buborék kipukkanása után, vagy 1929 vége-1930 közepe közt az amerikai tőzsdén) - amely azonban már nem megy új csúcsra, de az esés felét ledolgozza.

Mivel a kínai állam teljes mellszélességgel beállt a tőzsde mögé (vagyis az esés alá), azt gondolom, hogy az összeomlást most megállítják és a nyár-ősz folyamán legyártanak egy emelkedést, aminek a nagysága kérdéses, de simán lehet 20-30-40% is. A mai napon óriási pánik volt: az eléggé likvid China A50 indexhatáridő 13-14%-os diszkontban volt az azonnali árhoz képest (!!!), százszámra függesztették fel a részvények kereskedését, és megjöttek a fent említett szalagcímek. Ráadásul bő 30%-os esésen vagyunk túl, ami azért nem kevés. Ezek alapján úgy vélem, hogy a következő napokban-hetekben erős csapkodás mellett lesz valamiféle stabilizálódás, majd elindul egy emelkedő fázis. Egy biztos: a párt mindent megtesz, hogy ne essenek tovább a részvények. Ez egyelőre valószínűleg elég is lesz, de a későbbiekben probléma lehet, a gazdasági növekedéssel mert Kínában kezd elfogyni a puskapor: a hitelezési boom megvolt, ingatlanboom kipipálva, most a tőzsdeboomot is lezavarták másfél év alatt. Mi marad ezután? Szerintem még a legfőbb párttitkárok sem tudják...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!