Az amerikai Forbes magazin minden év szeptemberében közzéteszi a 400 leggazdagabb amerikai listáját, melyen rendszerint találunk magyar származású milliárdosokat. Az már szinte evidens, hogy Soros György a leggazdagabbak között van, mellette hazánk másik két szülötte fért fel a listára.
Soros: kis lépésekben felfelé
A jelenleg 80 éves Soros György a Forbes becslései szerint a 14. leggazdagabb amerikai, vagyona tavalyhoz képest 1,2 milliárd dollárral nőtt. Így most 14,2 milliárd dollárra (majdnem 3000 milliárd forint) becsülik teljes vagyonát, tavalyhoz képest egy helyet lépett előre a listán, így megelőzte Michael Dellt, a Dell számítástechnikai cég alapítóját.
Dell mellett Soros olyan közismert milliárdosokat pipált le az idei listán, mint például a Facebook-alapító Mark Zuckerberg, vagy a médiaguru Rupert Murdoch. A Top 10-től sincs messze a magyar származású üzletember, hiszen jelenleg a tizedik helyen Michael Bloomberg New York-i polgármester áll, aki kevesebb mint 4 milliárd dollárral előzi meg hazánk fiát.
Gazdagsága mellett adakozásáról híres Soros, a Forbes tavalyi becslései szerint 1979 óta több mint 7 milliárd dollárt fordított jótékony célra a befektető. A nemzetközi tőzsdéken Soros neve az angol font 1992-es beszakításával kapcsolódott össze. Akkor a Bank of England megszüntette a rögzített árfolyamrendszert, a pletykák szerint egyetlen nap alatt egymilliárd dollárt keresett a spekuláns.
Soros hivatalosan 2007-ben nyugdíjba ment, azóta a világot járja és előadást tart filozófiájáról. A milliárdos elvált, vagyonát várhatóan öt gyermeke örökli majd. Érdekesség, hogy a Napi Gazdaság által készített "100 leggazdagabb magyar" lista élén 150 milliárdos vagyonnal álló Demján Sándor teljes birodalmát hússzor vehetné meg Soros.
Steven Udvar-Hazy: 200 millióval is lecsúszott
Hiába növelte vagyonát tavalyhoz képest 200 millió dollárral, mégis hét hellyel visszaesett a Forbes listáján Steven Udvar-Hazy, aki így a 130. leggazdagabb amerikai 2,7 milliárd dolláros (több mint 560 milliárd forint) vagyonával. A most 64 éves üzletember Soroshoz hasonlóan gyermekként hagyta el Magyarországot az 1956-os forradalom után, jelenleg az International Lease Finance repülőgépipari cég vezetője. A céget két magyar származású társával, Louise és Leslie Gondával alapította közösen.
Udvar-Hazy cége rendelkezik az Egyesült Államok legnagyobb repülőgépflottájával: 2009-es adatok szerint majdnem ezer Boeing és Airbus van a tulajdonában, melyeket a légitársaságok bérelnek tőle. Érdekesség, hogy az idei lista 130. helyén ötös holtverseny alakult ki, a magyar származású üzletember mellett Oprah Winfrey, a világhírű amerikai médiaszemélyiség is 2,7 milliárd dollárral rendelkezik, illetve ugyanennyire becslik Stanley Kroenke vagyonát.
Thomas Peterffy: 100 milliót bukott egy év alatt
A négyszázas lista 290. helyére fért fel Thomas Peterffy, aki 2009-hez képest 100 millió dollárt veszített, így most 1,4 milliárd dollárra (majdnem 300 milliárd forint) becsülik vagyonát. Tehát még ő is kétszer gazdagabb, mint a legvagyonosabb magyar.
Peterffy is Budapesten született a világháború alatt, majd 1965-ben vándorolt ki Amerikába. A jelenleg 65 éves üzletember szintén a tőzsdén szedte meg magát. Peterffy a hetvenes években tűnt fel a New York-i Értéktőzsdén, 1977-ben 200 ezer dollárért lett tagja a börzének. 1993-ban hozta létre Interactive Brokers Group nevű cégét, melyet jelenleg is vezet. A vállalat 10 százalékát a tőzsdére vitte két éve, így már nem ő az egyedüli tulajdonos.
A cég egyébként elsősorban elektronikus tőzsdei rendszereiről lett híres, egyes becslések szerint a világ opciós tőzsdei forgalmának ötödét ők bonyolítják. Peterffy jelenleg Greenwichben, Connecticutban él, 3 gyermeke van, feleségétől pedig elvált.
mfor.hu