2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elindított szabályozói reformok ellenére még sokat kell tenniük a törvényhozóknak, a piacfelügyeleteknek és a magánszektornak is, hogy stabilabb lábakon álljon a nemzetközi pénzpiaci rendszer - értékel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett jelentésében.

Az öt évvel ezelőtt kirobbant pénzpiaci válság következményeként a döntéshozók jó irányban tettek lépéseket: a piacokat és intézményeket transzparenssé, kevésbé bonyolulttá és kisebb tőkeáttételezésűvé kívánják alakítani - írja az IMF féléves Globális Pénzügyi Stabilitási Jelentésének analitikai fejezeteiben.

Az IMF szerint "jó hír, hogy úgy tűnik, az új intézkedések nem érintik hátrányosan a pénzpiaci globalizációt; ez ugyanakkor - a megfelelő szabályozás hiányában - azt jelenti, hogy a magasabb beágyazottságú gazdaságok jobban ki vannak téve a határokon átívelő tovagyűrűző negatív hatásoknak".

A szervezet emlékeztet: eddig a legtöbb előrelépés a bankszektor szabályozásában történt. A magas tőke- és likviditási követelményeknek köszönhetően ellenállóbbá váltak a bankok.

Az elképzeléseket ugyanakkor finomítani kell, véli a Valutaalap, és "jóval többet" kell tenni megvalósításukhoz: a pénzpiac rendszer továbbra is sérülékeny, túlságosan bonyolult és túlságosan a nagy pénzügyi intézményeknél koncentrálódnak a piaci mozgások. A nem betét jellegű finanszírozás aránya továbbra is nagyon magas, az egy államon belüli pénzügyi intézmények összefonódása túlságosan szoros, és az összetett pénzpiaci termékek egyre újabb formákat öltenek - írja az IMF.

A szervezet szerint meg kell fontolni, hogy egyes pénzpiaci tevékenységeket közvetlen korlátokkal szabályozzák az általános tőkekövetelmények bevezetése helyett, reformokat kell bevezetni az árnyékbankrendszerben megbújó nem banki jellegű szervezetek felügyeletének hatékonyabbá tétele érdekében, elő kell segíteni az egyszerűbb vállalati és üzleti modellek bevezetését, és ki kell dolgozni a határokon átívelő bankmentés mechanizmusait.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!