4p

Nem Magyarország az első, ahonnan megállapodás nélkül távoztak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió tárgyalódelegációi. Korábban Romániában és Ukrajnában is voltak problémák, végül a hitelrészletek befagyasztásával kényszerítették ki a nemzetközi szervezetek a megszorításokat. Mfor.hu-háttér.

Sikertelenül zárultak a hétvégén a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek tárgyalásai, így az IMF és az EU illetékesei  dolguk végezetlenül távoztak Budapestről. A folytatás egyelőre kérdéses, azonban intő jel lehet, hogy a Valutaalap eddig mindenhol kikényszerítette a szükséges megszorításokat.

A renitens ukránok máris új megállapodást akarnak

A Nemzetközi Valutaalap tavaly novemberben függesztette fel a 16,4 milliárd dollárnyi ukrán hitel folyósítását, miután nem sikerült megállapodnia az akkori kormánnyal. A kijevi kormányzat akkor 3,4 milliárd dollárt kapott volna, azonban az IMF kifogásolta a nyugdíjak és a minimálbér tervezett emelését, mivel az szerintük összeegyeztethetetlen volt a vállalt kötelezettségekkel.

Az IMF küldöttei a szakszervezetek képviselőivel is leültek tárgyalni, hogy megpróbálják megértetni: nekik is érdekük a makrogazdasági stabilitás és ezzel a későbbi, tartós életszínvonal-emelkedés feltételeinek megteremtése, de a szakszervezetek úgy értékelték, hogy az IMF támogatta kormányprogram túl nagy terheket hárít a dolgozókra.

Januárban választások voltak keleti szomszédunknál, az új kabinet egy újabb, 19 milliárd dolláros hitelmegállapodásról kezdett tárgyalásokat az IMF-fel. A nemzetközi szervezet végül egy 14,9 milliárdos új hitelről állapodott meg, melyet augusztusban szentesíthetnek a felek. Az újabb összeg feltétele az volt, hogy Ukrajna 50 százalékkal emelje a gáz árát, ez kellett ugyanis a költségvetési hiány leszorításához. A Valutaalap az eredetileg tervezett 6,3 százalék helyett 5,5 százalékos deficitet szeretne.

A románoknak is a kezére kellett csapni

A másik problémás ország Románia volt az IMF számára a közelmúltban: június végén a román alkotmánybíróság megtorpedózta a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését, ezért a Valutaalap elhalasztotta az esetleges hitelrészlet átutalását.

A közalkalmazottak bérének 25 százalékos megnyírbálásával nem volt baja a román alkotmánybíráknak, csak a nyugdíjak csökkentését minősítette alkotmányellenesnek. Az alkotmánybíróság döntése alaposan gyengítette a lejt, hiszen a megszorító intézkedések alkalmazásának a sikerességétől tette függővé az IMF a Romániát megillető következő, 850 millió euró értékű hitelrészlet folyósítását.

Az Emil Boc vezette kormánynak néhány napon belül kellett kitalálnia egy "B-tervet", hogy le tudják hívni az összeget. Végül az áfa 19-ről 24 százalékra emelése mellett döntött a kabinet. Eredetileg éppen azért akarták a béreket és a nyugdíjakat csökkenteni, hogy ne kelljen a két legfontosabb adónemet, az áfát és a társasági adót felemelni.

Végül az áfa növelése elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy tartani tudja az idei évre kitűzött 6,8 százalékos hiánycélt a román kormány, ezzel az IMF-et is sikerült meggyőzni. A Valutaalap képviselőit kellemes meglepetésként érte, hogy a román kabinet gyorsan döntött a megszorításokról, azonban továbbra is kétségeik vannak azzal kapcsolatban, hogy azokat valóra váltják-e - mondta a megegyezés után az IMF romániai képviselője.

A szerbeknek és a spanyoloknak elég volt a figyelmeztetés is

A szerb kormány még tavaly tavasszal állapodott meg a Valutaalappal egy 3 milliárd eurós készenléti hitelről, a negyedik részlet folyósítása előtt azonban le kellett mondania az idei évre tervezett béremelésekről. Az eredeti megállapodás értelmében ugyanis a bérek befagyasztása volt az egyik kitétel. A jelek szerint a szerbek bepróbálkoztak ennek felrúgásával, de süket fülekre találtak.

A nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek elvileg csak 2011 áprilisától emelkedhetnek, és akkor is rögzített módon; az emelés mértékét úgy számítják majd ki, hogy az éves inflációhoz hozzáadják a GDP-növekedés százalékos értékének a felét. A mostani béremelések elhalasztásáért cserébe az IMF az eredetileg tervezett 4 százalékról 4,8 százalékra engedte növelni az idei hiánycélt.

Idén májusban az IMF mélyreható és átfogó reformokra szólította fel a spanyol kormányt is, bár nekik egyelőre nincs IMF-hitelük. A dél-európai ország kormánya korábban több jelentős megszorítócsomagot jelentett be.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!