4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év során szeptember végéig összesen 3228 fedezeti lakóingatlant értékesítettek valamilyen módon. A negyedik negyedévben 3997 ingatlan kerülhet veszélybe.

Már 3228 fedezeti ingatlant adtak el a bedőlt hitelek mögül

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szerve kedden ismertette a legfrissebb kényszerértékesítési statisztikáját. Eszerint 2013 harmadik negyedévében összesen 1284 hitel fedezetéül szolgáló ingatlant értékesítettek valamilyen formában. Ennek 73 százalékát, vagyis 937 ingatlant a Nemzeti Eszközkezelő vásárolt meg (a második negyedévben még 72 százalékban "vett részt" a NET az értékesítésben). Emellett 64, vagyis 6-tal több ingatlant, mint előző negyedévben a pénzügyi intézmények adtak el. Ez a szám viszont nem tartalmazza azokat az ingatlanokat, melyek kényszerértékesítése még a kvótarendszer bevezetése előtt indult el, ám a tranzakció maga csak most valósult meg. Végül 283 ingatlan esetében az adós saját maga tudta eladni a lakóingatlanát, ami az előző negyedévhez képest kisebb számot jelent, hiszen akkor még 299 ilyenről számolt be az akkor még PSZÁF-ként működő felügyelet.

Ha a megyék szerinti lebontást vizsgáljuk, akkor az adatok egész jól visszatükrözik a hazai ingatlanpiac helyzetét is, hiszen Budapesten, illetve Pest megyében, ahol jellemzően jobban "pörög" a piac, döntő részben az adós adta el a lakását, és kevesebb esetben lépett be az ügybe az Eszközkezelő. Míg ezzel szemben például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol mind a piac, mind a potenciális vevők anyagi helyzete alacsony szinten mozog, az összesen értékesített 133 ingatlanból 117-et vett meg a NET és mindössze 5 esetben sikerült az adósnak eladnia a lakását.

A harmadik negyedéves adatokkal kiegészítve idén kumuláltan 3228 ingatlant kellett a bedőlt hitel mögül értékesíteni, melynek 70 százalékát a NET vette meg, 24,6 százalékát az adós adta el, és mindössze 5 százalék az, amit a bank értékesített.

A negyedik negyedévben 3997 ingatlant veszélyeztet kényszerértékesítés

Mint az ismert, 2011 júliusától a kormány kvótarendszert vezetett be, hogy a bedőlő hitelek miatt korlátot szabjanak egy esetleges elinduló nagyobb mennyiségű értékesítési hullámnak. Ez túlkínálatot és jelentős áresést eredményezett volna a lakáspiacon. A kvótarendszert lépcsősen alakították ki, vagyis 2011-ben a fedezeti ingatlanállomány 2 százalékát lehetett kijelölni, 2012-ben 3, idén 4, 2014-ben pedig 5 százalékát lehet.

Ez alapján az idei utolsó negyedévben 117 861 ingatlan jelenti a kvóta alapját - vagyis ennyi ingatlan szerepel 90 napon túli elmaradásban lévő hitelügylet mögött. Ebből legfeljebb 5303-at jelölhetnének ki kényszerértékesítésre a kvóta alapján, ami csupán 13-mal haladja meg az előző negyedévit. Ennek ellenére az utolsó három hónapra végül a július-szeptemberi időszakra közölt 3907-nél többet, 3997 fedezeti lakóingatlant jelöltek kényszereladásra, ami 75 százalékos kvóta kihasználtságot jelent. Egy százalékponttal magasabbat a korábbinál. Így ezzel együtt a kvótarendszer bevezetése óta már 28 816 ingatlant jelöltek kényszérértékesítésre.

A negyedik negyedévben értékesítésre jelölt ingatlanok eladását "megakasztja" az idén november 9-től jövő év április 30-ig érvényben lévő kilakoltatási moratórium.

Ami a kvóták kihasználtságát illeti, a negyedik negyedévben jelentős megugrás mutatkozott Tolna megye esetében. Itt 90 ingatlant jelöltek ki a harmadik negyedévi 74 után, amivel a kvóta kihasználtsága is 61 százalékról 74-re. Hasonló, drasztikus növekedés mutatkozott még Veszprém (670-ról 78 százalékra), Pest (74-ről 81-re) és Győr-Moson-Sopron megye (67-ről 72 százalékra) esetében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!