5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szeptember végi állományra vetítve az infláció felett hoztak idén a magánnyugdíjpénztárak, hiszen a befektetési tevékenység 16,2 milliárd forintos eredménye 8,4 százalékos hozamnak felel meg. Ugyanakkor a megmaradt pénztárak továbbra is veszteségesen működnek, és a jelek szerint a még meglévő 11 cégnek sincs már sok hátra. Mfor.hu-háttér.

Tovább csökkent a tagok létszáma, veszteséges a működés

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint a harmadik negyedév végén még 11 magánnyugdíjpénztár működött hazánkban, vagyis a cégek majdnem fele tűnt el azóta, hogy a vagyon nagy részét az állam saját kezébe vette. 2009 végén még 19 pénztár volt ugyanis. A szám hamarosan tovább csökkenhet, hiszen az OTP esetében már kiszivárgott, hogy a december 10-i közgyűlés dönthet a jogutód nélküli megszűnséről. A magánkasszák mellett volt 52 önkéntes pénztár is, melyek száma szintén jelentős csökkenést mutat a 2009-es 63-hoz képest.

A magánnyugdíjpénztárak taglétszáma a harmadik negyedévben is kismértékben tovább apadt: az év elején még majdnem 100 ezren voltak tagok valamelyik cégben, majd a kormány a megmaradtaknak ismét lehetővé tette az átlépést az állami rendszerbe, így a második negyedévre 75 136-ra csökkent a tagok létszáma, majd július és szeptember között ez tovább apadt 72 347-re. Az átlépések miatt a magánpénztárak még a harmadik negyedévben is 455 millió forintot utaltak át a központi költségvetésnek a volt tagok vagyona gyanánt.

A taglétszám csökkenésével párhuzamosan a pénztárak tagdíjbevétele is csökkent, az év első három hónapjában 5,3 milliárd forint volt az összes befizetés, holott két évvel ezelőtt a "csúcson" még 229,9 milliárd forintnyi bevételük volt ugyanebben az időszakban a cégeknek.

A fenti nehéz helyzetben szinte természetes, hogy nem tudnak nyereségesen működni a magánnyugdíjpénztárak, ezért néhány cég próbálkozott például azzal, hogy önkéntes adomány formájában valamilyen előre meghatározott összeget kérjen tagjaiktól a működésre. A pénztárak üzemeltetése gyakorlatilag azért vált lehetetlenné, mert amellett, hogy a tagok jelentős része visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe, a kormány egy törvénnyel jelentősen csökkentette a pénztárak működésére fordítható összeget, így a két lépés együtt vezetett oda, hogy az első három negyedévben 249 millió forint volt a szektor működési vesztesége a PSZÁF adatai szerint. Ebből a harmadik negyedévre 46 milliós veszteség jutott.

A hozamra nem lehet panasz

A magánpénztárak három negyedév alatt összesen 45,2 milliárd forintnyi bevételt értek el befektetéseiken, ami 29 milliárdos kiadással párosult, így 16,2 milliárd forint volt a befektetési tevékenység eredménye. Ez a szeptember végi 192,6 milliárd forintos portfólióra vetítve 8,4 százalékos hozamot jelent, ami 2-2,5 százalékkal magasabb az inflációnál, így most nem lehet panasz a pénztárakra. Kicsit máshogy néz ki, ha az első három negyedév átlagos portfólióméretére vetítjük a hozamot, akkor a 16,2 milliárdos nyereség 7,9 százalékos hozamnak felel meg a szektorban.

A pénztárak portfóliójának összetételét vizsgálva az derül ki, hogy a legnagyobb részben továbbra is magyar állampapírok szerepelnek a cégeknél, szeptember végén ezek állománya 88,8 milliárd forint volt s három hónappal korábbi 85,4 milliárd után. A második legjelentősebb állományt befektetési jegyekből tartották a cégek, ez 55,6 milliárd forintot tett ki a harmadik negyedév legvégén, míg részvényekből 17,8 milliárd forintnyi állományuk volt.

Egyre nehezebb helyzetben az önkéntesek is

A PSZÁF adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak sem lubickolnak jelenleg, 2010 eleje óta százezer tagot veszítettek, így most szeptember végén majdnem 1,229 millió volt a taglétszám. Ez még június végéhez képest is több mint ötezer fős csökkenést jelentett. A pénztárak tagdíjbevétele kilenc hónap alatt 55,55 milliárd forintot tett ki, ez kicsivel elmaradt a tavalyi 56,7 milliárdtól, de sokkal kevesebb volt a 2009 hasonló időszakában tapasztalt 68,7 milliárdnál.

A csökkenő bevételek és a törvény által visszavágott működési bevételek miatt az önkéntes pénztári szektor is veszteségesen működött, a működési eredmény az első három negyedévben egymilliárd forintot tett ki. Tavaly ilyenkor még "csak" 590 millió forint volt a veszteség, de érdekesség, hogy a nyugdíjrendszer átalakítását megelőző években is rendre veszteségesen működött az önkéntes pénztári szektor.

A befektetési tevékenységet nézve viszont nem látszik a nehéz helyzet, hiszen 111,5 milliárd forintos bevétel és 26,7 milliárdos kiadás mellett az önkéntes pénztárak befektetési tevékenységének eredménye három negyedév alatt 84,8 milliárd forint volt. Ez a szeptember végi 881,7 milliárd forintos portfólióra vetítve 9,6 százalékos hozamot jelent, míg az első három negyedév átlagos portfólióméretével összevetve 9,9 százalékos hozamnak felelt meg.

Az önkéntes pénztárak portfóliójának összetételét vizsgálva az derül ki, hogy hasonlók az arányok, mint a magánnyugdíjpénztárak esetében: a legnagyobb tételt az 536,2 milliárd forintnyi magyar állampapír jelenti, emellett van 198,1 milliárd forintnyi befektetési jegy, illetve 40,5 milliárd forintnyi részvényállomány.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!