2p

Az uniós statisztikiai hivatal adatközléséből kiderül, mit ér a kiugró magyar GDP-növekedés nemzetközi viszonylatban is. Az biztos, hogy szégyenkezni nincs ok.

Az adatok előtt vissza kell tekintenünk tavaly szeptember közepére, amikor is Orbán Viktor egyik beszédében azt fejtegette, hogy az elmúlt 7-8 évben mind jobban teljesítettek a régiós országok, például Lengyelország vagy Csehország. Ez pedig most fog megváltozni szerinte. 2013 utolsó negyedévében ugyanis "már a magyar GDP azonos, vagy kicsit nagyobb mértékű is lesz, a következő években pedig már meg is fogjuk haladni a többiek teljesítményét. 2013-14-re ismét a régió éllovasai lehetünk" - fogalmazott a kormányfő.

A legfrissebb, negyedik negyedéves adatok ezt visszaigazolni látszanak. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított 2,8 százalékos 2012 azonos időszakához mért növekedés ugyanis az uniós rangsorban a negyedik legmagasabb. A régiónkat véve pedig egyedül Románia előzött meg minket 5,1 százalékos bővüléssel. Viszont, ha a visegrádi országokat tekintjük, akkor vitathatatlan a vezetői szerepünk. Lengyelország ugyanis "csak" 2,2 százalékkal tudott növekedni az utolsó három hónapban, míg Szlovákia 1,3, Csehország pedig 0,8 százalékos bővülést tudhat magáénak.

A rangsor másik végén egyébként Ciprus áll 5,3 százalékos zsugorodással, a görög gazdaság teljesítménye 2,6-tal, a finn pedig 1,4-gyel csökkent 2013 utolsó negyedévében.

Negyedéves bázison sem vagyunk rosszak

Ha a harmadik negyedévhez mért változást vizsgáljuk, akkor ennyire előkelő helyet nem tudtunk elérni a 0,6 százalékos növekedésünkkel, de panaszra azért nincs ok, hiszen ez a hetedik legmagasabb az adatokkal rendelkező uniós tagállamok körében.

Az élen itt is Románia áll 1,7 százalékos növekedéssel, de a visegrádi országok közül még Csehország is megelőz minket 1,6 százalékos bővülésének köszönhetően. A dobogó harmadik fokára a litván gazdaság került 1,2 százalékos pluszával.

A rangsor másik végére nem meglepetésre ezúttal is a ciprusi gazdaság került 1 százalékos három hónap alatt bekövetkezett visszaesésével. Ezt 0,8 százalékos csökkenéssel előzi meg a finn és 0,1 százalékos mínusszal az észt gazdaság.

Ami az uniós átlagokat illeti, előző év azonos időszakához képest a 28 tagállam átlagban 1 százalékkal tudott növekedni, az eurózóna gazdaságai pedig 0,5 százalékot hoztak össze.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!