3p

A britek nagy többsége adóemelés helyett inkább a kormányzati kiadások csökkentését pártolná a példátlannak ígérkező államháztartási hiány lefaragására.

A The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lap megrendelésére készült országos felmérés kimutatta, hogy a választók 60 százaléka tartaná helyesebbnek az állami költekezés visszafogását, és csak 21 százalék mondta azt, hogy szerinte adóemeléssel kellene csökkenteni a központi deficitet.

Nagy-Britannia államháztartási hiánya az idei pénzügyi évben a költségvetésbe beállított előrejelzés szerint 175 milliárd font (54 ezer milliárd forint) lesz, ami a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,4 százalékát tenné ki. Ez a modern brit gazdaságtörténet eddig legnagyobb központi deficitje lenne. A hiányt elsősorban a súlyos recesszióban lévő brit gazdaság felélesztésére és a bankszektor tőkepótlására szánt állami kiadások duzzasztják.

Alistair Darling, a munkáspárti kormány pénzügyminisztere üzleti vezetők előtt tartott minapi beszédében kijelentette: ha a kormány most kiadáscsökkentésekbe kezdene, azzal "megfojtaná" a kilábalás előtt álló gazdaságot. Darling utalást tett állami vagyonok privatizációjának lehetőségére a forrásteremtés egyik eszközeként.

A húsz legnagyobb ipari és felzárkózó gazdaság (G20) pénzügyminisztereinek szeptember eleji londoni értekezletén is arról született egyezség, hogy még nem jött el az ideje a gazdaságélénkítő költségvetési és pénzügypolitikai intézkedések visszavonásának, azzal együtt sem, hogy már vannak egyértelmű jelei a világgazdaság stabilizálódásának.

A londoni ülés zárónyilatkozata szerint csak akkor lehet szó az "exitstratégia" alkalmazásáról - vagyis a költségvetési forrásokból és jegybanki likviditásinjekciókból finanszírozott gazdaságösztönzés felszámolásáról -, ha a világgazdaság már egyértelműen ismét növekedési pályára került.

A Húszak által eddig megtett, illetve vállalt recesszióellenes intézkedések nyomán 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollár (csaknem 950 ezer milliárd forint) fordítható a világgazdaság újjáélesztésére.

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta Nagy-Britannia lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.

A brit osztályzati kilátás rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázat megítélés globális alapmércéje. A nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal már jelezték, hogy az Egyesült Államok leminősítése nincs napirenden.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!