Az Európai Unió évi egy százalékpontos, az IMF évi 1,5 százalékpontos adósságleépítést tart lehetségesnek, így az EU adóssághalmazának leépítése közel 20 évet venne igénybe, ám ilyen időtávot a pénzpiacok bizalmi helyzete nem bír el - mondta Inotai András, hozzátéve, hogy ez a tétel az Egyesült Államokra is igaz. A professzor szerint az adóssághegy kontrollált és koordinált elinflálása mellett a felhalmozott adósságot részben át kell terhelni a következő generációra.
Inotai András felhívta a figyelmet arra is, hogy a mai ismeretek szerint az Európai Unióban 2020-ig évi átlagban nem lesz 2 százaléknál gyorsabb gazdasági növekedés, ami azzal jár, hogy a foglalkoztatás gyakorlatilag stagnálni fog.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke arról beszélt: Magyarországnak "ki kell tolatnia a zsákutcából", s ennek alapfeltétele, hogy létrejöjjön az EU-IMF hitelmegállapodás, amelyben az Európai Központi Bank is részt vesz.
Úgy vélte, az a legfontosabb feladat, hogy a kormány, illetve a gazdaságpolitika helyreállítsa a befektetők körében Magyarország iránt megingott bizalmat. Mint mondta, a kormánynak tettekkel kell bizonyítania, hogy tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét, helyreállítja az Alkotmánybíróság jogkörét, megteremti a Költségvetési Tanács érdemi önállóságát, s emellett meg kell erősítenie az Európai Unió iránti elkötelezettségét is.
A GKI elnöke megismételte az intézet prognózisát, miszerint 2012-ben a magyar GDP 1,5 százalékkal visszaesik, elsősorban az 1.000 milliárd forintos költségvetési megszorítás miatt, amire azért van szükség, hogy GDP arányosan 3 százalék legyen az államháztartási hiány.
MTI