3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Inotai András, az MTA Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa szerint a Európai Unió két lehetőség között választhat: a mélyülő integráció vagy a felbomlás között. A kutató csütörtökön Budapesten hangsúlyozta: a fejlett világ tartós válságban van, ám a kilábaláshoz még nincs recept.

Az intézet által publikált "A világgazdaság tartós válságáról" című könyv bemutatója alkalmából rendezett konferencián Inotai András hozzátetette: az EU-országok a válság előtti, 2007. évi teljesítménye talán 2013-ra áll vissza, Magyarországon erre 2015-re van esély, ami azt jelenti, hogy az EU legtöbb országában "elveszett egy évtized".

Azzal az illúzióval le kell számolni, hogy a belső piac élénkítése jelentheti a megoldást - hangsúlyozta Inotai András, jelezve, hogy miközben az EU gazdasági teljesítménye igen lassan nő, addig a régió exportja 2011-ben már 8 százalékkal meghaladta a 2007. évit. Ezért is nehéz Görögország helyzete, amely például a magyar exportvolumen negyedét produkálja - tette hozzá.

Egy ország akkor képes bővíteni munkaerőpiacát, ha a GDP 2 százaléknál gyorsabban nő - figyelmeztetett a kutató, hozzáfűzve hogy 2 százalékos növekedést még a termelékenység javítása biztosítja.

Rácz Margit, az intézet tudományos főmunkatársa Görögország eurózónából való kilépése mellett foglalt állást. "Ha egy rohadó almából nem vágjuk ki a rohadt részt, akkor az egész alma elrohad" - fogalmazott. Arra figyelmeztetett, Görögország benntartása az euróövezetben elhúzódó válsághoz vezet.

Alapproblémának nevezte, hogy különböző versenyképességgel rendelkező országok alkotják a 17 tagú euróövezetet, ebből adódóan  a megoldás véleménye szerint, hogy az azonos versenyképességgel rendelkező 7-8 országra kell szűkíteni az euróövezetet. Nyitottá tenni, azaz mindenki csatlakozhat, ha versenyképességben felzárkózik a magországokhoz - magyarázta Rácz Margit.

A közép-európai országoknak akkor van esélyük a felzárkózásra a magországokhoz, ha kiszámítható gazdaságpolitikát működtetnek, eladósodottságukat folyamatosan csökkentik, és kamatszintjüket alacsonyan tartják, amelynek révén ösztönözhetik a beruházásokat - mondta Novák Tamás. Az intézet tudományos főmunkatársa szerint az említett modell működőképesnek tűnik Szlovákiában, amely már euróövezeti tag, Csehországban, ahol a kamatszint az eurókamat alatt van, és Lengyelországban, ahol a viszonylag nagy belső piac mellett sokféle jó "apró" megoldást találtak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!