Március végén a háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában összesen 241,5 milliárd forint értékű központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, vagyis állampapír volt - derül ki a jegybank értékpapír-statisztikájából.
Ez az állomány előző hónaphoz képest 38,9 milliárd forinttal több, ráadásul az ártértékelődésből fakadó változás minimális volt a vizsgált hónapban, vagyis a növekedés teljes egészében tranzakcióból (állampapír-vásárlásokból) ered. A mostani bevásárlás nagyságát jól jelzi az is, hogy ennél nagyobb összegű havi változásra legutóbb tavaly májusban volt példa, akkor 44,5 milliárddal emelkedett az alapítványoknál lévő állampapírok állománya.
szerk.: noha a statisztika a teljes nonprofit szektort mutatja, a piacon igencsak kevés olyan szervezet működik, mely ekkora tételben lenne képes állampapírokat vásárolni. Ekkora anyagi fedezettel a jegybank által létrehozott Pallas Athéné alapítványok rendelkeznek, ráadásul az általuk már közzétett információk is igazolták az alapítványok állampapír-vásárlásait.
A legnagyobb mértékű növekedés az éven túli lejárattal rendelkező állampapírokhoz köthető, itt egy hónap alatt 25,2 milliárd forintos emelkedéssel 123,9 milliárd lett az állomány. Az éven belüli papírokból márciusban 14,1 milliárd forint értékben történt vásárlás, így már 44,8 milliárdnyival rendelkeznek az alapítványok. A devizában denominált állampapírokból, vagyis a PEMÁK-ból nem vásároltak nagyobb mennyiséget az alapítványok márciusban, a tranzakcióból eredő növekedés ugyanis mindössze 800 millió forint.
Nem spóroltak a bankok sem
Az alapítványokhoz hasonlóan a hazai hitelintézetek sem spóroltak, hiszen tavaly szeptember óta nem látott mértékben vásároltak be a magyar állampapírokból. A náluk lévő állomány márciusban 390,3 milliárd forinttal 7525,8 milliárdra emelkedett.
Ezen belül az egy évnél hosszabb lejáratú állampapírok állománya 216 milliárddal 6168-ra, az éven belülieké pedig 114 milliárddal 723-ra ugrott.
Így március végére az adósság 29,5 százaléka már a bankok kezében van, tavaly év végén ez még csak 26,7 százalékot jelentett.
Székely Sarolta
mfor.hu