4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rövid időn belül másodszor is leminősítette az euróövezeti alapító tag Írországot a Standard & Poor's, azzal az indokkal, hogy a bankrendszer támogatásának költségvetési terhe valószínűleg jóval nagyobb lesz a korábban vártnál. A lépés nyomán tovább romlott Londonban az ír szuverén adósság határidős biztosítási ügyleteinek (CDS) árazása, amely eddig is kirívóan magas volt az euróövezeten belül, sőt rosszabb néhány kelet-európai országénál is.

A világ legnagyobb hitelminősítőjének hétfői londoni bejelentése szerint az ír hosszú futamú szuverén adósosztályzat az eddigi "AA plusz"-ról "AA"-ra módosul, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben.

Az S&P március végén vonta meg Írországtól a lehető legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolást. A cég ezt akkor azzal indokolta, hogy szerinte évekig tart az ír közfinanszírozás rendbetétele, és az idén konszolidációs lépésekkel együtt is 10 százalék körül lesz a GDP-arányos ír államháztartási hiány.

A hétfői újabb leminősítéshez fűzött elemzés felidézi, hogy az ír kormány egy új vagyonkezelő ügynökségbe akar átterelni 90 milliárd euróig terjedő értékben ingatlanhoz kapcsolódó teljesítő és problémás kinnlevőségeket az ír bankoktól. Az S&P értelmezése szerint ezeket a kinnlevőségeket az új ügynökség a névértékhez képest jelentős diszkonttal, 55-75 milliárd euróért vállalná át, a tranzakciót pedig kormánykötvény-kibocsátással finanszíroznák.

A hitelminősítő szerint bizonytalan a kezdeményezés pénzügyi célkitűzésének teljesíthetősége, mivel az átvett eszközök minősége romolhat a megvásárlás után, és emiatt a belőlük származó készpénzbevétel a finanszírozási költség alá csökkenhet.

A Standard & Poor's az eddigi 15-20 milliárd euróról 20-25 milliárd euróra módosította a banki feltőkésítés általa becsült közvetlen államháztartási költségét, mindemellett azzal számol, hogy az ír hazai össztermék (GDP) nominális és reálértéken egyaránt egészen 2013-ig a tavalyi szint alatt marad.

Mindezek alapján a hitelminősítő azt jósolja, hogy a nettó ír államadósság-ráta középtávon a GDP-érték 100 százaléka fölé emelkedik, ami magasabb lenne a többi, "AA" szintre besorolt euróövezeti szuverén adósénál.

A múlt hónap első hetében egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings is megvonta Írországtól az elit "AAA" adóskockázati besorolást, a súlyos recesszióra és az adósságráták meredek emelkedésére hivatkozva. Írország a második euróövezeti alapító tagállam, amely elvesztette a lehető legjobb minősítést: az  S&P nemrég Spanyolország "AAA" adósosztályzatát is rontotta.
    
A Moody's Investors Service április közepén a nála még "Aaa" szintű ír osztályzatot szintén leminősítési felülvizsgálat alá vette, azzal az indokkal, hogy az ír gazdaság állapota már nincs azonos szinten az e lehetséges legjobb adósosztályzattal ellátott többi országéval.

Május végén stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - szuverén adóskockázati besorolásának kilátását is a Standard & Poor's, arra a várakozására hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.

Ráadásul a brit költségvetés deficitje is példátlan méreteket ölt. A 2009-2010-es pénzügyi évre szóló, áprilisban beterjesztett költségvetési tervezet erre az évre 175 milliárd fontos (56 ezer milliárd forintos) hiánnyal, azaz nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol, ami azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit az idén eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát. Ez a modern kori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb deficitje lenne.

A Standard & Poor's hétfői osztályzatrontása után érezhetően szélesedett a londoni kereskedésben az ír szuverén adósság CDS-piaci árazása. A CMA DataVision nevű vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél hétfőn az MTI-nek elmondták: a szuverén törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni határidős adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Írország esetében aznap 2,248 százalékra - tízmillió eurónként 224 800 euróra - emelkedett középárfolyamon, a péntek esti 2,144 százalékos New York-i záróról.

Az ír CDS-árazás kirívóan magas a fejlett ipari államok között, és különösen az euróövezeten belül. A két vezető euróövezeti gazdaság, Németország és Franciaország CDS-jegyzése 0,3-0,4 százalék között mozog, de még az euróövezeten kívüli Csehországé sem haladta meg hétfőn az 1,25 százalékot.

Magyarország CDS-árazása a hétfői londoni kereskedésben 3,50 százalék volt, a péntek esti 3,32 százalékos New York-i záró után.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!