2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónap alatt jelentős mértékben drágultak azok a termékek, illetve szolgáltatások, amelyek a nyári üdülési szezonnal kapcsolatba hozhatók.

A KSH által reggel közölt adatok szerint a termékcsoportok egyhavi "drágulási versenyét" a friss hazai és déligyümölcsök nyerték átlagosan 17,6 százalékos egyhavi árnövekedéssel. A nyaralási szezon elindulását jelzi, hogy a képzeletbeli dobogóra az "Utazás egyéb távolsági úti céllal", illetve az "Üdülés külföldön" kategóriák fértek még fel. Előbbi 6,7, utóbbi 4,9 százalékkal lett drágább. A negyedik helyezett - ezek után talán nem meglepő módon – az "Üdülés belföldön" kategória lett 1,7 százalékos egyhavi növekedéssel.

A gyümölcsök kiugró drágulását valamennyire enyhítette, hogy a zöldségek árai 5,3 százalékkal lettek alacsonyabbak, és 4 százalékkal kevesebbet kellett adni a burgonyáért is.

Mindezeknek, illetve még a további közel 200 termékcsoport árváltozásának köszönhetően egy hónap alatt 0,2 százalékkal nőtt az infláció. Ez pedig azt eredményezte, hogy az elemzők által 1,7-1,9 százalékos éves pénzromlás tényleges értéke az előrejelzési sáv tetejére, 1,9 százalékra esett.

A fogyasztói kosár főbb termékcsoportjaiból a cikk elején jelzett változásoknak köszönhetően az élelmiszerek 0,3, a szolgáltatások 0,5, míg az egyéb cikkek, üzemanyagok kategória 0,4 százalékkal lett drágább. Ez utóbbiban – a nyaraláshoz szintén elengedhetetlen - üzemanyagok 0,8 százalékos áremelkedéssel vették ki részüket. A többi termékkör 0,1-0,2 százalékkal lett olcsóbb.

Éves összevetésű kimutatásban a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak 8,8 százalékkal, aztán az élelmiszerek és szolgáltatások 4,1, illetve 4 százalékos árnövekedését lehet feljegyezni 2012 júniusához képest.

A különböző módszerek alapján szűrt aggregált inflációs mutatók mindegyike 0,2 százalékkal nőtt egy hónap alatt, így az 1,9 százalékos éves pénzromlás mellett 1,8 százalékos nyugdíjas, 2 százalékos harmonizált (Eurostat által jegyzett mutató) árindexet, valamint 3 százalékos szezonálisan kiigazított maginflációt közölt a KSH az elmúlt egy évre.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!