2014 augusztusában a magyar ipar komoly pofont kapott, leállt ugyanis két modell gyártása a Suzuki esztergomi gyárában. Ennek hatására a teljes termelés éves bázisú növekedése a korábbi, gyakran kétszámjegyű értékekről 3-5 százalékra esett, Komárom-Esztergom megye ipara pedig tartósan 20-30 százalékos mínuszt produkált. Ezt erősítette a Nokia komáromi gyárbezárása is tavaly nyáron.
Enyhülést a Vitara gyártósorainak márciusi beindulása hozott, azonban a korábbi növekedési ütem nem tért vissza.
Most megjöttek az augusztusi adatok, ami azt jelenti, hogy a leállás immár kifutott a bázisból. Most tehát azt látjuk, hogy a megye miként termel ahhoz képest, amikor a futószalagok már leálltak. A növekedés igen látványos, 11,2 százalék, amelynél magasabbat legutóbb tavaly júliusban produkált.
Augusztusban pihen az autóipar
Az augusztus a december mellett a másik hónap, amikor a feldolgozóipar pihen egy kicsit. Ez tökéletesen látszik a nyers adatokból, ugyanis a szektor folyó áron számolt termelése az idén most először nem lépte át a 2 ezer milliárdos értéket. Az autóipart pedig azért kell kiemelni, mert ennek termelése még a teljes feldolgozóiparénál is nagyobb mértékben esett vissza az előző hónaphoz képest.
A legjobban úgy tudjuk ezt szemléltetni, ha megnézzük az autóipar termelésének arányát a teljes feldolgozóiparon belül a nyers adatok alapján. Pirossal az augusztust, kékkel a decembert jelöltük.
A hazai ipar számára a következő hónapokban az lesz a legfontosabb kérdés, hogy csökken-e a kereslet a győri Audinál készült motorokra és autókra egyaránt. Ez ugyanakkor csak a KSH decemberi, de még inkább januári közléséből fog kiderülni.
Egyedül a számítástechnika nem pihent
Ha a nyers augusztusi adatokat a júliussal vetjük össze, akkor kiderül, hogy a feldolgozóipar teljesítménye 17,3 százalékkal esett vissza. Ebben nyilván a leállások és persze más szezonális hatások is benne vannak. A többi szektor szintén csökkentett termeléssel zakatolt, ez alól egyedül a számítógépgyártás a kivétel, amely 1,3 százalékkal többet teljesített. Ez egyébként a második legjelentősebb alágazat.
Nőtt a rendelésállomány is, az újaké 2,4, a teljes pedig 9,9 százalékkal haladta meg az előző év hasonló időszaki szintet.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés minden régióban nőtt, a legnagyobb mértékben Dél-Alföldön 11,4 százalékkal, a többi régióban 4 és 9,8 százalék között.
Szász Péter
mfor.hu