Készenléti hitelt tudnánk támogatni – ezt mondta a Kossuth Rádiónak Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutalap (IMF) budapesti irodájának vezetője. Azzal kapcsolatban, hogy több nyilatkozata szerint a magyar kormány egy lengyel típusú rugalmas hitelkeretet szeretett volna, azt mondta, 2012 első felében egészen júliusig tárgyaltak a kabinettel azokról a gazdaságpolitikai lépésekről, amely egy készenléti hitel keretében támogatni tudnak.
Az IMF budapesti irodavezetője hozzátette, ahogy azt több alkalommal is hangsúlyozták, nagyon üdvözlik a magyar kormány elkötelezettségét a pénzügyi kiigazításban, különösen a 2012-ben megtett lépéseket. Ugyanakkor ahhoz, hogy ez a pénzügyi konszolidáció hosszú távú legyen, gazdaságpolitikai változtatásokra lenne szükség, amelyek kiegyensúlyozott és fenntartható módon hozzájárulnak és ösztönöznék a befektetéseket valamint a munkahelyteremtést. Ezt kellene kiegészíteniük a pénzügyi közvetítő rendszer helyreállítását célzó intézkedéseknek, hogy hitelek áramolhassanak a gazdaságba. Emellett szükséges a szerkezeti reformok folytatása is, ami javítaná a magyar gazdaság potenciális növekedési esélyeit – nyilatkozta a 180 perc című műsorban Iryna Ivaschenko.
Az ország gazdasági kilátásai ugyanakkor borúsak, részben szerkezeti okok, részben a gazdaságpolitika lépései miatt. „Ezért látnánk szükségesnek változtatást ez utóbbiban annak érdekében, hogy a magyar növekedés rövid, de még inkább hosszú távon is elindulhasson, ami az életszínvonalat is növelné és fenntarthatóvá tenné a fejlődést. A fenntarthatóság azt is jelenti, hogy a GDP-hez viszonyított államadósság határozottan lefelé tartó pályára kerül” – fogalmazott Iryna Ivaschenko.
A szükséges lépések szerinte három pillére kell, hogy épüljenek. Másfajta egyensúly kell a pénzügyi, költségvetési kiigazításban, a második követelmény, hogy az eredmény fenntartható legyen, befektetéseket teremtsen, vagy legalább támogassa a befektetést, munkahelyteremtést, ami a gazdasági növekedés javulását hozza magával. Intézkedésekre van szükség a pénzügyi rendszer működésének helyreállítására, hogy a hitelezés meginduljon – újra csak azért, hogy támogassa a növekedést és lehetőséget adjon a további szerkezeti reformokhoz, amely pedig további lökést adnak a növekedéshez rövid, de még inkább hosszú távon – tette hozzá az IMF budapesti irodájának vezetője.
mfor.hu