Kedvező adatok láttak napvilágot az elmúlt héten a magyar gazdaságról: a kiskereskedelmi forgalom (éves összehasonlításban) szeptemberben növekedett, mint ahogy egyébként a harmadik negyedév mindegyik hónapjában. Az ipari termelés szintén, ráadásul nem is kis mértékben, miközben a külkereskedelmi egyenleg rekordtöbblettel zárta a hónapot, sorolja a héten megjelent kedvező magyar makroadatokat a Raiffeisen heti hírlevele. Az is nemrég derült ki, hogy a vállalati hitelezésben szeptember elhozta a pozitív fordulatot: a Növekedési Hitelprogram hatására megugrott a vállalati hitelek állománya.
Mindezeknek az információknak a héten megjelenő GDP-adat szempontjából is kiemelt jelentősége van. A harmadik negyedévről szóló első becslés időpontja november 14-e. A Raiffeisen szakemberei 1,4 százalékos éves növekedési adatot várnak.
Szintén a jövő héten jelenik meg az októberi inflációs adat is, amely a bank szerint meg fog egyezni a szeptemberivel, vagyis 1,4 százalékos lesz.
Visszatérve a mögöttünk hagyott hétre, a Raiffeisen hírlevele kiemelkedő jelentőségűnek aposztrofálja az Európai Bizottság őszi gazdasági előrejelzéseinek publikálását. A bank szakemberei szerint a magyar gazdaságra vonatkozó számok nagyjából megfelelnek a piaci várakozásoknak.
De nem csak a magyar, hanem az európai makroadatok terén is sűrű lesz a jövő hét. Ipari termelési és GDP-adatokat is publikálnak, amelyek alátámaszthatják vagy ellent is mondhatnak az EKB eheti váratlan kamatcsökkentésnek. A 4 éves mélypontra eső infláció (0,7 év/év) és a rekord magas munkanélküliségi ráta (12,2%) elég indok volt Mario Draghinak, hogy felére vágja az alapkamatot. Azonban a döntés nem volt egyhangú. A Bundesbank vezette részleg, amely a 23 tagú EKB tanács negyedét képviselte, szívesebben várt volna decemberig.
Az európai bankok egyébként folyamatosan fizetik vissza LTRO-tartozásukat, így már csak az első csomag 51,4, míg a második 73,7 százaléka van kihitelezve.
Ugyan az Egyesült Államokban fajsúlyosabb adat nem fog napvilágot látni, de a magyar és az európai GDP, illetve inflációs adatokon túl az Egis, a Mol, és az OTP harmadik negyedéves jelentése is izgalmakat hozhat a jövő héten.
mfor.hu