A JP Morgan elemzői az augusztusi inflációs adatok közzététele utáni értékelésükben valószínűtlennek nevezték, hogy a monetáris politika bármilyen módon reagálna a friss inflációs számokra.
A ház szerint a középtávú magyar inflációs kilátások jórészt változatlanok. A JP Morgan elemzői 2016 első negyedében 2,5 százalékig gyorsuló, a jövő év közepére 2 százalék körüli ütemre lassuló, majd 2016 végén ismét 2,5 százalék környékén mozgó éves inflációs ütemeket várnak. A cég a jövő év egészében 2,3 százalékos átlagos inflációval számol Magyarországon.
A ház közgazdászai szeptemberre már negatív, mínusz 0,1 százalékos tizenkét havi inflációt jósolnak az utóbbi időben végbement további energiaár-csökkenések miatt. Számításaik szerint ebben a hónapban az üzemanyagok kiskereskedelmi ára már eddig 2,8 százalékkal csökkent havi összevetésben, éves összehasonlításban pedig az üzemanyag-árindex 15 százalékot esett.
A JP Morgan elemzői szerint ha az olajárak a mostani szinten stabilizálódnak, októbertől ismét emelkedésnek indulhat a magyarországi infláció. A cég az idei év végén 2,2 százalékos tizenkét havi inflációt vár jelenlegi modellje alapján, tekintettel az olajárcsökkenés intenzitásának enyhülésére, és arra, hogy az élelmiszerár-infláció várhatóan visszatér a normális szezonális mederbe.
A JP Morgan londoni elemzői szerint az MNB előrejelzéseitől tartósabban és az inflációs kosár tartalmának széles körére kiterjedően elmaradó inflációra, a gazdasági növekedést terhelő, egyre nagyobb lefelé ható kockázatokra és az EKB részéről újabb mennyiségi enyhítési ciklusra lenne szükség ahhoz, hogy az MNB monetáris tanácsa szükségesnek lássa a további kamatcsökkentést.
A ház alapeseti előrejelzési forgatókönyve ennek alapján továbbra is az, hogy az MNB legalább 2016 végéig a jelenlegi 1,35 százalékon tartja alapkamatát. A cég elemzői hozzátették: az MNB likviditási eszköztárában tervezett módosítások önmagukban is tartósan laza monetáris kondíciókat eredményeznek az irányadó MNB-alapkamatnál alacsonyabb rövid távú kamatok révén.
MTI