A jelenlegi kormány helyesen ismerte fel, hogy ha el akarja kerülni az előre hozott választásokat, csökkentenie kell a költségvetési hiányt. Ez azonban önmagában nem elég, és nem is lehetséges több éven át a drasztikus kiadáscsökkentést a fiskális politikai strukturális reformja nélkül folytatni - vélekedett az Euromoney gazdasági lap fórumán egy pódiumbeszélgetésen.
A magyar gazdaság igazi problémája nem a nagy költségvetési hiány volt, hanem az, hogy az elmúlt hat-hét évben nélkülözte a versenyképességet. Ezért csökkenteni kell a vállalkozások adóterheit, mérsékelni a bürokráciát és a költségvetési kiadásokat, valamint a korrupciót. Magyarországon a vállalkozások adóterhei tíz százalékkal magasabbak, mint a régióbeli versenytársaknál; a kormányzati kiadások a GDP mintegy 50 százalékát teszik ki, míg utóbbiaknál 40 százalékot - mutatott rá.
Járai szerint a következő kormány előtt az a hatalmas kihívás áll majd, hogy egyensúlyt tartson a fiskális konszolidáció és a gazdasági növekedés bátorítása között.
A pódiumbeszélgetés másik résztvevője, Orbán Krisztián gazdasági elemző úgy fogalmazott: a választások után alakuló kormánynak a növekedés biztosítása és a stabilitás megőrzése között kell egyensúlyt találnia. Orbán szerint a Bajnai-kormány sok mindent megtett, amit egy év alatt meg lehetett tenni, de a választások logikája szerint egy négy évre alakuló kormánynak más szempontok szerint kell meghatároznia gazdaságpolitikáját: mindenképpen növekedést kell felmutatnia, ha hatalmon akar maradni.
Alapvető változásokra van szükség az adórendszerben, ezzel egyidejűleg az adminisztrációs szabályok egyszerűsítésére - mondta. A magyar gazdaság produktivitását jelentősen csökkenti a nagyarányú adóelkerülés és a bürokratikus terhek. A magyar cégek bevételük hat százalékát költik adminisztrációs kötelezettségeik teljesítésére - mutatott rá.
MTI