Véleménye szerint nincs a gazdaság szereplőiben válságtudat, márpedig addig nem kezdődhet el a kilábalás. Úgy látja, hogy az eddig megvalósult fiskális válságkezelés része több fenntarthatatlan lépés is, amelyek komoly lépéskényszerbe hozzák majd a következő kormányzatot.
Alapvetően nem fiskális probléma van Magyarországon - állapította meg Járai, aki szerint a fő baj a versenyképesség csökkenése, emiatt a büdzsé rossz helyzete csak egy a sok problémás területből. Járai olyan gazdaságépítő politikát sürget, amely a versenyképesség javítását tartja szem előtt. Javaslatait hét pontban fogalmazta meg. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy kiszámítható kormányzati politikára van szükség, ahol nem az állam nagysága, hanem a hatékonysága számít elsősorban. Az újraelosztást nagymértékben szűkítené: egy év alatt elérné, hogy az állami újraelosztás a GDP 50 százaléka helyett 40 százalékra zsugorodjon, drasztikus kiadáslefaragással.
A volt MNB-elnök szerint az IMF adta lehetőséget e hét célra kellett volna koncentrálni. Amennyiben ezt a következő kormányzat valóban megteszi, a felpörgő növekedés eredményezte többletet részben vissza lehet forgatni az ellátórendszerekbe. Prognózisa szerint mindez egy év alatt megvalósítható, később 4-5 év alatt az elveszett, dinamikus gazdasági növekedés visszatérhet, írja a Napi Gazdaság.