Magyarországnak a maastrichti kritériumoknál is szigorúbb követelményeknek kellene megfelelnie a gazdaság talpra állításához, helyre kell állítani a hitelességet, és átláthatóvá kell tenni a költségvetési politikát - ezen a véleményen volt egyetértésben Kopits György és Járai Zsigmond a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott szerdai beszélgetésen.
Kopits György, a Magyar Köztársaság Költségvetési Tanácsának elnöke a Magyar Fiatalok Európáért Egyesület szervezte rendezvényen azt hangsúlyozta, hogy szabályalapú makrofiskális, makromonetáris keretrendszerre van szükség, ami ugyan létrejött, de még csak "bejáratás" fázisában van. Hozzátette azonban: az átláthatóság megteremtése hosszabb folyamat, ehhez kulturális váltásra is szükség van.
A költségvetési tanács működését firtató kérdésre azt mondta: teljes konszenzusban dolgoznak. A bizalomvesztés költsége felől érdeklődőknek pedig azt válaszolta, hogy ezt jól mutatja Magyarországnak a környező országokénál magasabb kockázati felára, ami akár plusz 300 milliárd forintot is jelenthet a kamatkiadásokban.
Járai Zsigmond szerint pedig az ország kétszer annyit fordít a kamatkiadásokra, mint tenné ezt a régió más országa, hasonló adóssággal. Hozzátette: az egy főre jutó GDP 25 százalékkal alacsonyabb, mint lenne, ha az elmúlt években ésszerűbb gazdaságpolitikát folytatott volna a kormány.
A volt jegybankelnök hangsúlyozta: a GDP 6-7 százalékával megegyező összeget lehetne megtakarítani Magyarországon a bürokrácia, a jóléti kiadások és az állam gazdasági költésének felülvizsgálatával, ésszerűsítésével. Fontos a költségvetési deficit csökkentése, de kizárólagosan nem jelent megoldást, ez csak a minimumfeltétel - tette hozzá. A bürokrácia magas szintje és az ehhez kapcsolódó intézményi válság mellett kritikával illette a "kormányzati kapkodást", azt, hogy a kormánynak véleménye szerint nincs víziója arról: milyen külpolitikai-gazdasági szerepet töltsön be Magyarország az EU-ban.
Az egész költségvetés felfogása beragadt a maastrichti kritériumok teljesítésébe - mondta, hangsúlyozva, hogy teljesen más filozófiát tartana megfelelőnek. Hiányolta a költségvetésből az intézményi rendszer átalakítását, és úgy vélte bürokratikus állam helyett szolgáltató államra lenne szükség. Megjegyezte, hogy személy szerint az elektronikus kormányzás híve.
Az intézményrendszer átalakítását illetően úgy fogalmazott: egy kávézásnyi idő alatt akár 100 felesleges állami intézmény összegyűjthető. Hangsúlyozta: a válságot kellene felhasználni a szükséges átalakítások végrehajtására. "Sajnos az IMF gyors közbeavatkozása elmosta a válságot" - utalt arra, hogy a társadalom nem követeli a reformokat, és a politikusok sem látják, mekkora válságban van Magyarország, ezért halogatják a szükséges döntéseket.
MTI/Menedzsment Fórum