A nemzetközi hitelminősítő hosszú távra visszatekintő, átfogó elemzése azt vizsgálja, hogy milyen dinamikák jellemzik a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott - vagyis spekulatív - besorolási sávok közötti mozgást a cég által adósosztályzattal ellátott gazdaságok esetében.
A Fitch tanulmánya kiemeli, hogy Magyarország és Portugália egyaránt "BB plusz" - a befektetési alapszinttől egy fokozattal elmaradó - besorolással szerepel a cég nyilvántartásában, és osztályzataikra felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátás van érvényben. A hitelminősítő szerint ebből az következik, hogy legközelebb e két ország nyerheti vissza a legnagyobb eséllyel a befektetési ajánlású besorolást.
Magyarországtól a Fitch Ratings 2012-ben vonta meg a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot, idén májusban viszont - a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként - az addigi stabilról pozitívra javította a besorolás kilátását.
A keddi tanulmány nem tér ki arra, hogy Magyarország és Portugália mikor számíthat a befektetési ajánlású adósbesorolás visszaszerzésére. A Fitch másfél évtizedre visszanyúló elemzése kimutatja, hogy átlagosan 6,1 évbe telik, mire egy adott szuverén adós a nem befektetési ajánlású besorolási sávból visszakerül a befektetésre ajánlott osztályzati kategóriába.
A hitelminősítő kimutatta ugyanakkor azt is, hogy az általa besorolással nyilvántartott szuverén adósok esetében a pozitív kilátások átlagosan 12,1 hónapig vannak érvényben az érintett osztályzatok felminősítéséig. Olyan esetekben, amikor a felminősítéssel az adott ország egyben átkerült a spekulatív kategóriából a befektetésre ajánlott sávba, valamivel hosszabb ideig, átlagosan 12,6 hónapig marad érvényben a pozitív kilátás a tényleges osztályzatjavítás előtt.
A Fitch Ratings keddi tanulmánya hangsúlyozza azonban, hogy ez nem tekinthető érdemi különbségnek. A Fitch elemzése szerint Magyarország és Portugália adósminőségi profilja számottevően javult, és e minőségi mutatók összhangban vannak a pozitív osztályzati kilátás követelményeivel. A hitelminősítő szerint mindkét ország 2015-re várható államháztartási egyenlegei már megfelelnek a "BBB" - vagyis a befektetési ajánlású - sávba besorolt szuverén adósok mediánértékének. Adósságterheik jóval meghaladják a "BBB" csoportra jellemző mediánszintet, de ezt erőteljes folyómérleg-pozíciók ellentételezik - áll a Fitch elemzésében.
A magyar adósosztályzatok legutóbbi hitelminősítői felülvizsgálatát a Standard & Poor's hajtotta végre szeptember 18-án. A cég megerősítette, de nem módosította sem a devizában és forintban fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségek "BB plusz/B" szintű besorolását, sem annak stabil kilátását. A Standard & Poor's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország már nem szerepel. Legközelebb, november 6-án, pénteken a Moody's, majd november 20-án a Fitch Ratings vizsgálja a magyar adósbesorolásokat.
A Morgan Stanley elemzői derűlátóan ítélik meg Magyarország felminősítési esélyeit, mivel "bőségesen lenne indok" arra, hogy Magyarországot a hitelminősítők visszaemeljék a befektetési ajánlású adósosztályzati kategóriába. A ház szerint valószínűleg korai lenne azt várni, hogy a Moody's már pénteken megteszi ezt a lépést, de arra van esély, hogy ez a hitelminősítő is pozitívra javítja a magyar szuverén adósbesorolás kilátását.
MTI