3p

Már több mint száz pénzintézet dőlt be 2009-ben a tengerentúlon.

Péntek éjszaka egy kis floridai bank előtt bonthattak volna pezsgőt azok, akik meg akarták volna ünnepelni a századik amerikai bankcsődöt 2009-ben. Utána még több hasonló apró pénzintézet is lehúzta a rolót, így hirtelen 106-ra ugrott a számláló - írja a CNN internetes oldala. Utoljára 1992-ben volt ennyi csőd az amerikai pénzügyi szektorban, akkor egész évben 181 bank jelentett fizetésképtelenséget. Az idei szám már most több mint négyszerese a 2008-as év végi adatnak.

Floridában lett meg a századik


Péntek éjszaka záratta be az amerikai pénzügyi felügyelet (FDIC) a floridai Partners Bankot, melynek 65,5 millió dollár értékben voltak eszközei, ezzel a válság egyik legkisebb áldozata eddig az Egyesült Államokban. Ez lett az idei év századik bankcsődje.

Alig maradt le a jubileumról az American United Bank Georgiában, mely százegyediknek ment csődbe 111 millió dolláros vagyonával. A hétvége legnagyobb bedőlése a Bank of Elmwood nevéhez fűződik, a wisconsini pénzintézetnek 327,4 millió dolláros vagyona volt, mielőtt bezárta a kapuit. A legtöbb most bezárt bank fiókjai egyébként hétfőn újra kinyitnak, csak többnyire más név alatt, mivel valamelyik versenytárs átveszi üzleteiket.

Természetesen mind a hét bedőlt bank esetében biztonságban van a betétesek pénze - emlékeztetnek rá az amerikai hatóságok. A tengerentúlon ugyanis már az 1929-32-es nagy világválság óta minden betét biztosítva van 250 ezer dollárig a felügyelet által.

Sheila Bair, az FDIC elnöke a hétvégi újabb csődök után úgy nyilatkozott, hogy a következő hónapokban elképzelhető még újabb bankok bedőlése, mivel nem fejeződött be a "gyógyító folyamat" a szektorban. A szakemberek szerint az év végéig sok bankot értint majd az úgynevezett kereskedelmi célú ingatlanpiac hitelválsága; egyre több bevásárlóközpontból távoznak a bérlők és a társasházi építkezések alacsony szinten stagnálnak.

Főleg a regionális bankok szenvednek

Az idén tönkre ment pénzintézetek többsége egyébként kisebb regionális bank volt, mivel a kormány tavaly ősszel jelentős pénzeket pumpált a nagy pénzintézetekbe a Lehman Brothers bedőlése után. Sokan a kabinet szemére is vetik, hogy a kisebb bankokat sorsukra hagyta, miközben a nagy szereplőkbe több milliárd dollárt fektetett.

A bankválság eddigi legnagyobb áldozata egyébként a Washington Mutual volt, amelynek 307 milliárd dolláros vagyonállomány szerepelt a könyveiben, amikor 2008 szeptemberében beszüntette működését.

A folyamatosan növekvő munkanélküliséget hibáztatják a legtöbben azért, hogy a bankok ilyen nehéz időket élnek, ugyanis annak következtében, hogy sokan elveszítették munkájukat, ők nem tudják fizetni hiteleiket.

Az FDIC egyébként összeállította a problémás bankok listáját, melyen azok a cégek szerepelnek, amelyeket csőd fenyeget. A bankok nevét nem hozták nyilvánosságra, de idén júniusban a hírek szerint 416 pénzintézet volt a listán. Ez az utóbbi tizenöt év legmagasabb adata volt.

Bár mindenki az utóbbi évtizedek legnagyobb válságáról beszél, a bankcsődök területén még nagyon messze vagyunk a húsz évvel ezelőtti szinttől. 1987 és 1991 között 1900 bank ment csődbe az Egyesült Államokban, a csúcsév 1989 volt, amikor 534 vállalat húzta le a rolót a pénzügyi szektorban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!