Néhány órával azután, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége távozott a görög államadósság-válság kezelését szolgáló programról zajló brüsszeli tárgyalásokról, Juncker leszögezte, hogy ismét tárgyalni fognak, először szakértői, majd politikai szinten. Hangsúlyozta, hogy a valutaalap küldöttségének távozása nem jelenti azt, hogy a washingtoni székhelyű pénzintézet lemondott a megállapodásról.
Juncker fontosnak nevezte, hogy a következő néhány napban megállapodásra jussanak az adósságtárgyalásokon, de - tette hozzá - a labda a görögök térfelén pattog. Jelezte, hogy a napokban ő maga is újra egyeztetni fog Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel.
Margaritisz Szkínász, az Európai Bizottság szóvivője szintén leszögezte, hogy a valutaalap nem szüntette meg a tárgyalásokat Görögországgal, folytatja a munkát szakértői szinten. A szerdán és csütörtökön tartott brüsszeli tárgyalási fordulóban a felek nem jutottak dűlőre a reformokért cserébe Athénnak készpénzt biztosító megállapodás vitatott pontjaiban, maradtak a jelentős nézeteltérések a legtöbb kulcsfontosságú területen és nem közeledtek egymáshoz az álláspontok, ezért az IMF-delegáció dolgavégezetlenül visszautazott Washingtonba.
A német pénzügyminisztérium szóvivője pénteken Görögországnak szánt figyelmeztetésnek nevezte az IMF-delegáció távozását, míg a görög kormány nyomásgyakorlási kísérletet emlegetett.
Angela Merkel német kancellár pénteken felszólította Görögországot és a hitelezőket, hogy folytassák a tárgyalásokat és igyekezzenek mielőbb megállapodásra jutni. Megismételte, hogy ehhez mindegyik fél részéről akarat szükségeltetik.
Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke a Helsingin Sanomat című finn napilapban pénteken megjelent nyilatkozatában úgy vélte: Görögországnak nincs más választása, mint a hitelezők által elvárt kemény döntéseket meghozni, ha megállapodást akar. Dijsselbloem szerint még mindig időben vannak a megállapodással, hogy a hónap vége előtt megkapja a pénzt Athén, és a hitelezők továbbra is nyitottak a tárgyalásra, ha a görög javaslatok gazdaságilag ésszerűek.
A Görögország finanszírozásának meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján a görög kormánynak egyeztetnie kell részletes reformjavaslatait a nemzetközi hitelezőkkel, majd az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak is rá kell bólintania az alkura, különben nem folyósítják a nemzetközi mentőcsomagból fennmaradt utolsó, 7,2 milliárd eurós részletet a fizetésképtelenség által veszélyeztetett országnak. A határidő június 30. Az euróövezeti pénzügyminiszterek legközelebbi ülésüket június 18-án tartják.
MTI