Egyelőre nincs egyetértés az uniós pénzügyminiszterek körében arról, mikor hozzanak végleges döntést a kohéziós alapok forrásainak felfüggesztéséről - számolt be kedd délután a Reuters. A hírügynökség szerint elsősorban Ausztria és Németország érezte túl szigorúnak a Magyarországgal szembeni szankciókat, az osztrák pénzügyminiszter már napközben úgy nyilatkozott, hogy több időt kellene hagyni a magyar kormánynak.
Végül megszületett a döntés: a pénzügyminiszterek elfogadták az Európai Bizottság javaslatát, azonban ha júniusig meggyőzően bizonyítjuk a deficitcél tartását, akkor automatikusan hatályon kívül helyezik a döntést.
Diplomáciai források szerint négy tagállam azt szerette volna elérni, hogy legalább a felfüggesztésről szeptemberre halasszák a döntést. Állítólag Nagy-Britanniáról, Lengyelországról, Ausztriáról és Csehországról van szó. Más források szerint Németország is hajlik erre a megoldásra, míg az Európai Bizottság kitart a javaslat mellett. Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter már az ülés előtt jelezte, hogy nem kívánja szó nélkül jóváhagyni a végrehajtó testület javaslatát, mert szerinte az Európai Unió helyesen tenné, ha több időt adna Magyarországnak pénzügyei rendbetételére.
"Sajnos a várttól elmarad a magyar gazdaság növekedése, ezért kellett lefelé módosítani a számokat" - mondta Fekter az ülésen a Reuters beszámolója szerint. Szerinte minden tagállamot egyformán kell kezelni, és hétfőn Spanyolország esetében sem hozott azonnali döntést a testület hasonló kérdésben. Az osztrák miniszter szerint éppen ezért egy kétlépcsős döntési mechanizmust kellene alkalmazni, a szankciókról a végső döntést csak nyáron kellene meghozni.
Mint ismert, az Európai Bizottság február 22-én döntött úgy, hogy a deficitcsökkentési kötelezettségek elmaradása miatt 495 millió eurónyi (mintegy 142 milliárd forint) kohéziós forrás befagyasztását kezdeményezi. Akkor fél év haladékot kaptunk, hogy válaszoljunk a kritikákra, ellenkező esetben 2013 januárjától elesünk az uniós pénzektől. Ezt a döntést kellene most jóváhagyni vagy megvétózni az EU pénzügyminisztereinek, de a jelek szerint egyelőre nincs egységes álláspont.
"Hosszú, de konstruktív vitán vagyunk túl a magyarországi kohéziós források befagyasztásával kapcsolatban, végül arra a döntésre jutottunk, hogy ha a magyar kormány meghozza a megfelelő költségvetési intézkedéseket a június 22-én tartandó ülésünkig, akkor nem hagyjuk jóvá a források befagyasztását" - jelentették be kedden az Ecofin ülése után.
Erős elkötelezettséget kaptunk magyar kollégánktól arra vonatkozóan, hogy végrehajtja Magyarország a szükséges lépéseket - tette hozzá Margrethe Vestager dán pénzügyminiszter.
Olli Rehn pénzügyi biztos a sajtótájékoztatón bejelentette: a GDP fél százalékának megfelelő (mintegy 150 milliárd forintos) kiigazítást várnak a magyar kormánytól, hogy az előzetesen kitűzött 2,5 százalékos hiánycél teljesülhessen az idén. A biztos hozzátette: 2013-ban is további intézkedéseket várnak az Orbán-kormánytól, hogy ne kerüljön sor a kohéziós források befagyasztására.
"A most elfogadott lépések csak jövő januártól lépnek életbe Magyarország esetében, a kormánynak még van ideje, hogy megfelelő intézkedéseket hozzon" - mondta Rehn. Hozzátette: ha júniusig meggyőzően tudjuk bizonyítani a lépéseket, akkor automatikusan érvényét veszti a kohéziós források lehetséges befagyasztása.
Egy kérdésre válaszolva Rehn kiemelte: a magyar kormánytól tartós strukturális intézkedéseket várnak, nem pedig átmeneti lépéseket.
"Teljesen biztosak vagyunk abban, hogy júniusban a pénzügyminiszterek tanácsa hatályon kívül fogja helyezni mai döntését, elkötelezettek vagyunk, hogy a megadott határidőig tartsuk a célokat" - nyilatkozta az Ecofin ülése után Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
A forint az első brüsszeli pletykákra azonnal erősödéssel reagált, majd kicsit korrigált. Aztán a hivatalos bejelentés után ismét a vevők kerültek előtérbe, délután négykor 292,58-nál állt az euró jegyzése, ami majdnem fél százalékkal elmaradt a hétfői árfolyamtól.
mfor.hu