4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Korábban úgy tűnt, hogy az Unió kiáll a szankciók mellett, azonban a keddi ülésen több tagállam is túl szigorúnak ítélte azokat. Végül a testület elfogadta az intézkedéseket, de ha a következő három hónapban elég meggyőzőek leszünk, akkor megúszhatjuk a büntetést. Mfor.hu-háttér.

Egyelőre nincs egyetértés az uniós pénzügyminiszterek körében arról, mikor hozzanak végleges döntést a kohéziós alapok forrásainak felfüggesztéséről - számolt be kedd délután a Reuters. A hírügynökség szerint elsősorban Ausztria és Németország érezte túl szigorúnak a Magyarországgal szembeni szankciókat, az osztrák pénzügyminiszter már napközben úgy nyilatkozott, hogy több időt kellene hagyni a magyar kormánynak.

Végül megszületett a döntés: a pénzügyminiszterek elfogadták az Európai Bizottság javaslatát, azonban ha júniusig meggyőzően bizonyítjuk a deficitcél tartását, akkor automatikusan hatályon kívül helyezik a döntést.

Diplomáciai források szerint négy tagállam azt szerette volna elérni, hogy legalább a felfüggesztésről szeptemberre halasszák a döntést. Állítólag Nagy-Britanniáról, Lengyelországról, Ausztriáról és Csehországról van szó. Más források szerint Németország is hajlik erre a megoldásra, míg az Európai Bizottság kitart a javaslat mellett. Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter már az ülés előtt jelezte, hogy nem kívánja szó nélkül jóváhagyni a végrehajtó testület javaslatát, mert szerinte az Európai Unió helyesen tenné, ha több időt adna Magyarországnak pénzügyei rendbetételére.

"Sajnos a várttól elmarad a magyar gazdaság növekedése, ezért kellett lefelé módosítani a számokat" - mondta Fekter az ülésen a Reuters beszámolója szerint. Szerinte minden tagállamot egyformán kell kezelni, és hétfőn Spanyolország esetében sem hozott azonnali döntést a testület hasonló kérdésben. Az osztrák miniszter szerint éppen ezért egy kétlépcsős döntési mechanizmust kellene alkalmazni, a szankciókról a végső döntést csak nyáron kellene meghozni.

Mint ismert, az Európai Bizottság február 22-én döntött úgy, hogy a deficitcsökkentési kötelezettségek elmaradása miatt 495 millió eurónyi (mintegy 142 milliárd forint) kohéziós forrás befagyasztását kezdeményezi. Akkor fél év haladékot kaptunk, hogy válaszoljunk a kritikákra, ellenkező esetben 2013 januárjától elesünk az uniós pénzektől. Ezt a döntést kellene most jóváhagyni vagy megvétózni az EU pénzügyminisztereinek, de a jelek szerint egyelőre nincs egységes álláspont.

"Hosszú, de konstruktív vitán vagyunk túl a magyarországi kohéziós források befagyasztásával kapcsolatban, végül arra a döntésre jutottunk, hogy ha a magyar kormány meghozza a megfelelő költségvetési intézkedéseket a június 22-én tartandó ülésünkig, akkor nem hagyjuk jóvá a források befagyasztását" - jelentették be kedden az Ecofin ülése után.  

Erős elkötelezettséget kaptunk magyar kollégánktól arra vonatkozóan, hogy végrehajtja Magyarország a szükséges lépéseket - tette hozzá Margrethe Vestager dán pénzügyminiszter.

Olli Rehn pénzügyi biztos a sajtótájékoztatón bejelentette: a GDP fél százalékának megfelelő (mintegy 150 milliárd forintos) kiigazítást várnak a magyar kormánytól, hogy az előzetesen kitűzött 2,5 százalékos hiánycél teljesülhessen az idén. A biztos hozzátette: 2013-ban is további intézkedéseket várnak az Orbán-kormánytól, hogy ne kerüljön sor a kohéziós források befagyasztására.

"A most elfogadott lépések csak jövő januártól lépnek életbe Magyarország esetében, a kormánynak még van ideje, hogy megfelelő intézkedéseket hozzon" - mondta Rehn. Hozzátette: ha júniusig meggyőzően tudjuk bizonyítani a lépéseket, akkor automatikusan érvényét veszti a kohéziós források lehetséges befagyasztása. 

Egy kérdésre válaszolva Rehn kiemelte: a magyar kormánytól tartós strukturális intézkedéseket várnak, nem pedig átmeneti lépéseket. 

"Teljesen biztosak vagyunk abban, hogy júniusban a pénzügyminiszterek tanácsa hatályon kívül fogja helyezni mai döntését, elkötelezettek vagyunk, hogy a megadott határidőig tartsuk a célokat" - nyilatkozta az Ecofin ülése után Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.

A forint az első brüsszeli pletykákra azonnal erősödéssel reagált, majd kicsit korrigált. Aztán a hivatalos bejelentés után ismét a vevők kerültek előtérbe, délután négykor 292,58-nál állt az euró jegyzése, ami majdnem fél százalékkal elmaradt a hétfői árfolyamtól. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!