A szezonalitás és a befektetőknek a tőzsdei válságok lecsengő szakaszára jellemző visszahúzódása egyaránt sújtja a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT), de emellett a magyar gazdaságra jellemző strukturális okok is közrejátszanak abban, hogy a BÉT azonnali piacának forgalma a két évvel korábbi szint kevesebb mint felére esett vissza - közölte kedden az online befektetési szolgáltató.
A KBC Equitas szerint az elmúlt időszakban történtek olyan fordulatok a magyar gazdaságpolitikában, amelyek nagysúlyú külföldi intézményi befektetőket is arra késztettek, hogy távol maradjanak a magyar piactól. A helyzet javulásához éppen ezért jelentős mértékben hozzájárulna az IMF/EU-megállapodás létrejötte.
A közlemény idézi Somi Andrást, a KBC Equitas vezető elemzőjét, aki szerint ha megszületik a megállapodás, az segíthet helyreállítani a magyar tőkepiac iránti bizalmat, és tartósan kiszámítható, befektetőbarát gazdaságpolitika mellett visszatérhetnek a nagy külföldi intézmények is.
Az elemzés szerint a BÉT-en megfigyelhető folyamatok belesimulnak a nemzetközi trendekbe, a részvényforgalom ugyanis a külföldi tőzsdéken is alacsonyabb, mint az elmúlt években, a nemzetközi piacokon azonban a visszaesés mértéke kisebb. Az amerikai tőzsdéken például a kereskedési forgalom 4-6 százalékkal marad el a tavaly nyári szintekhez képest. Az országspecifikus okok mellett ez a ciklikus visszaesés is hozzájárul a magyar tőzsdei forgalom zsugorodásához.
Az év második felében a nyugat-európai és a tengerentúli piacokon is javulásra van kilátás, még akkor is, ha az eurózóna válsága által keltett feszültséghullámokra az év hátralevő részében, sőt 2013-ban is lehet számítani - közölte a KBC Equitas.
MTI