5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idén és 2014-ben egyaránt 70-70 milliárd forinttal javíthatják a költségvetés egyenlegét a nemzetgazdasági miniszter által hétfőn bejelentett intézkedések a Költségvetési Felelősségi Intézet (KFI) hatásvizsgálata szerint.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden azt mondta: előzetes becslések szerint a hétfőn bejelentett adóintézkedések pótolhatják az idei költségvetésben a vártnál alacsonyabb infláció miatt kieső, 110-120 milliárd forintnyi bevételt.

A KFI szerdai sajtótájékoztatóján Romhányi Balázs, az intézet ügyvezetője kiemelte: a tranzakciós illeték, a bányajáradék és a távközlési adó emelésének, az egészségügyi hozzájárulás kamatjövedelmekre való kiterjesztésének, valamint az önkormányzati adósságok átvállalásához kapcsolódó adó hatásait vizsgálták.

Kiemelte: a készpénzhasználathoz kapcsolódó tranzakciós illeték megduplázása további viselkedési alkalmazkodást fog kiváltani, ezért éves szinten 4 milliárd forintnyi növekménnyel számol a KFI. Az ügyvezető hozzáfűzte, hogy a 6000 forintos tranzakciónkénti plafon eltörlésének nem tulajdonítanak érdemi  nettó hatást, mert az intézkedés a készpénzhasználat visszaszorulását eredményezheti.

Az átutalásokat terhelő illeték 50 százalékos emelése szerinte  az adóbevételt csak 35 százalékkal emeli; ez éves szinten 47,6 milliárd forintot jelent. Augusztusi hatályba lépéssel számolva 2013-ban így a tranzakciós illeték emelése összesen eredményszemléletben 21,5 milliárd, pénzforgalmi szemléletben pedig 17,2 milliárd forintos többletbevételt jelent majd a büdzsének - ismertette a KFI számításait Romhányi Balázs.

Szólt arról is, hogy feltételezésük szerint a bankok 90-95 százalékos mértékben ismét áthárítják a lakosságra és a vállalkozásokra az illetéket; ennek a kilátásba helyezett bírságok sem képezik akadályát álláspontja szerint.

A távközlési adónak a vállalatokat terhelő emelése kapcsán Romhányi Balázs elmondta: a Központi Statisztika Hivatal adatai szerint a cégek részesedése a távközlési szolgáltatásban 45 százalék, vagyis az alappályán várt 41,4 milliárd forintos távközlési adóbevételből 18,6 milliárdot teljesíthetnek a cégek, a teher 50 százalékkal történő megemelése pedig éves szinten 9,3 milliárd forintos többletbevételt, időarányosítva pedig eredményszemléletben 3,9 milliárd forintos pluszt jelent.

Az egészségügyi hozzájárulás kamatjövedelmekre való kiterjesztésével a bankok adminisztrációs terhelése is nő - hívta fel a figyelmet az ügyvezető, hozzátéve, hogy ebből 2013-ban 4 milliárd forintos többletbevételt várnak.

A bányajáradék nagy részben a Molt terheli; 2013-ban, augusztus elsejei hatálybalépéssel számolva 5,2 milliárd pluszbevételt hoz a költségvetésnek ez a lépés.

Az önkormányzati adósságok átvállalásához kapcsolódó 7 százalékos befizetési kötelezettség közvetlen hatása csaknem 48 milliárd forint - jelezte Romhányi Balázs. Hangsúlyozta: a KFI számításai szerint a hét százalékos költség azzal egyenértékű, mintha az állam jelenlegi 283 bázispontos CDS-felárával szemben az átlagos magyar önkormányzat CDS-felára 440 bázispont lenne, ami azt jelenti, hogy az átlagos magyar önkormányzat öt éven belüli csődjének valószínűségét az átvállalások nélkül a kormány 24 százalékra becsüli. 

Romhányi Balázs a sajtótájékoztatón bemutatta az intézet legfrissebb technikai kivetítését (változatlan gazdaságpolitika melletti előrejelzését) is, amely a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány megbízásából és támogatásával készült, és amelyben még nem vették figyelembe a hétfőn bejelentett intézkedéseket, mert az a május 31-ig kihirdetett jogszabályok alapján kirajzolódó makrogazdasági és költségvetési pályát elemzi.

A kivetítés szerint a bruttó hazai termék (GDP) idén 0,4 százalékkal, 2014-ben 0,9 százalékkal nőhet, míg a költségvetési hiány idén 3 százalék, jövőre pedig 3,8 százalék lehet. 2013-ban 91 milliárdos, 2014-ben 431 milliárd forintos kiigazítási igény jelentkezik az eredeti hiánycél teljesítéséhez - derül ki a dokumentumból.

Romhányi Balázs hangsúlyozta: 2013-ban átmenetileg pozitív korrekció figyelhető meg több területen, de ezt részben ellensúlyozzák a korábban vártnál rosszabb külpiaci körülmények. Felhívta a figyelmet arra, hogy idén a lényegesen alacsonyabb infláció miatt a nominális GDP szintje csökken. Az idei reálnövekedés fő forrása a mezőgazdaságban az átlagosnak feltételezett időjárás mellett várható, tavalyhoz képest mintegy 20 százalékos - termésnövekedés - mondta.

A technikai kivetítés szerint az infláció 2013-ban 2,7 százalékra csökken, majd tovább csökkenő jegybanki kamatláb mellett 2014-re éri el a 3 százalékos célt. - mondta el az ügyvezető.

Hozzáfűzte, hogy a magyar gazdaság rossz egyensúlyhoz közeledik: a 0,5 százalékos trendnövekedési ütem és a 3 százalék körüli infláció mellett a 2,7 százalékos költségvetési hiány a jelenlegi 80 százalékos szinten stabilizálja az adósságrátát.

Romhányi Balázs jelezte: a lakossági fogyasztás reálértéke még 2013-ban is 0,5 százalékkal csökken, az összességében enyhén csökkenő beruházásokon belül a csökkenő magánberuházást pedig az európai uniós forrásokból megvalósuló állami beruházások részben ellentételezik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!