3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint ahogy azt a szakértők várták.

Huszonöt bázisponttal 1,50 százalékra emelte az irányadó kamatot az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-rendszer, a Federal Reserve (Fed) monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.

A Fed három újabb kamatemelést helyezett kilátásba 2018-ra és 2019-re, amíg a kamatszint el nem éri a 2,8 százalékot. Ebben nem volt eltérés a legutóbbi, szeptemberi gazdasági előrejelzéséhez képest.

Ami viszont változott, hogy a Fed gyorsabb gazdasági növekedést vár és kisebb munkanélküliséget. A Fed szerdán azt közölte, hogy szeptemberi várakozásához képest a jövő évi GDP-növekedési várakozását 2,1 százalékról 2,5 százalékra, a munkanélküliségi rátával kapcsolatos becslését pedig 4,1 százalékról 3,9 százalékra változtatta. A Fed inflációs célja nem változott, 2 százalék maradt.

A piaci szereplőket nem érte váratlanul a szerdai kamatemelés. A kamatemelés mellett szóló érveket erősítette a Federal Reserve november végén kiadott gazdasági helyzetértékelése, a Bézs Könyv, amely az inflációs nyomás erősödésének jeleiről számolt be.

Helyzetelemzésében a Fed az idén már megszokott módon a legutóbbi, az október első hetétől november közepéig tartó időszakra vonatkozóan is a "szerény vagy mérsékelt" szóhasználattal jellemezte a gazdasági növekedés ütemét.

Változott azonban a Fed inflációs kilátásokról alkotott megítélése. Azt közölte ugyanis, hogy fokozódott az inflációs nyomás a legutóbbi felmérés óta. Ennek okát az elemzés készítői elsősorban az építőipari alapanyagok árának emelkedésében, valamint a közlekedési és feldolgozóipari ágazatok beszerzési költségeinek növekedésében vélték felismerni, amit sok esetben már a fogyasztókra is áthárítottak.

Az inflációs nyomás fokozódására tett utalás lényeges változást jelent a Bézs Könyvek idei sorozatában, hiszen a korábbi felmérésekben rendszerint alacsony, az inflációs cél elérését megnehezítő gyenge áremelkedési dinamikát állapított meg a Fed elemzése.

A szerdán ismertetett adat szerint gyorsult az amerikai fogyasztói áremelkedés novemberben. A havi szintű fogyasztói áremelkedés 0,4 százalék volt novemberben az októberi 0,1 százalék után. Az éves szintű infláció 2,2 százalék volt, az októberi 2 százalékot követően.

A Fed idén eddig kétszer, legutóbb június 14-én, azt megelőzően pedig március 15-én emelte az alapkamatot, rendre 25 bázisponttal. Tavaly decemberben a Fed szintén 25 bázisponttal 0,75 százalékra növelte az alapkamatot, ami az első kamatemelés volt egyéves szünet után, azután, hogy a gazdaságösztönző céllal közel tíz évig folytatott zérókamat-politika után 2015 decemberében elindította a kamatemelési ciklust. Az amerikai kamatláb 20 százalékon érte el a csúcsát 1980 márciusában és 0,25 százalékon a mélypontját 2008 decemberében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!