Áprilisban újabb változásra kell készülni
Az idei év sem múlik el azonban pluszadminisztráció és töltögetés nélkül: a töréspont áprilisban lesz. A negyedik hónaptól ugyanis a 16 százalékos járulék kilenc százalékra csökken, ugyanakkor belép a képbe a 8,5 százalékos nyugdíjjárulék fizetési kötelesség. Vagyis a fizetendő járulék 16 helyett összesen 17,5 százalékos lesz.
A kilenc százalékot a kvázi foglalkoztatónak, a 8,5 százalékot pedig a biztosított magánszemélynek kell befizetnie, ez az esetek túlnyomó többségében természetesen ugyanaz a személy. Az áprilisi bevezetés oka egyébként nagyon prózai: alkotmányossági szempontból aggályos lett volna a januári bevezetés.
Az Alkotmány szerint ugyanis egy ilyen horderejű változást legkorábban a jogszabály kihirdetése után 45 nappal lehet bevezetni. Mivel a törvénykezés igencsak elhúzódott, időt kellett adni az érintetteknek, hogy felkészüljenek a változásra.
Mindenkinek fizetnie kell
A nyugdíjjárulék bevezetése mellett a korábban már említett egészségbiztosási járulék kulcsa is emelkedett - januártól: a természetbeni öt, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék pedig három százalékra. Vagyis összességében áprilistól - a tavaly augusztus végi állapothoz képest - 16,5 százalékkal emelkednek a járulékterhek a nyugdíj mellett vállalkozók számára: kilenc százalékról 25,5 százalékra.
Azaz a 2007. évről szóló bevallást az első négy és az utolsó nyolc hónapra kell majd megosztani - ha addig nem változtat még valamit a kormány és a Parlament. Ez az átalakítás egyébként nem elsősorban a bevételnövelést célozza - mondta lapunknak korábban Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium szóvivője. Sokkal inkább azt a célt szolgálja, hogy "rend" legyen a járulékfizetések háza táján, vagyis minden tevékenység után meg kelljen fizetni a nyugdíjjárulékot.
Az őstermelők sem ússzák meg
Az idén nem maradnak adminisztrációs feladat nélkül az őstermelők sem. A szabály szerint minden őstermelőnek biztosítottnak kell lennie, vagyis járulékot kell fizetnie. A számítások szerint a 130 ezer őstermelő közül nagyságrendileg százezren egyéb munkaviszonnyal rendelkeznek vagy nyugdíjasok. Őket nem terheli majd a járulékfizetés kötelezettsége, hiszen más módon már biztosítottak.
Harmincezren vannak azonban azok, akik úgymond főállású őstermelők, vagyis egyéb adóköteles jövedelmük nincs és nem is jogosultak még nyugdíjra. Nekik a minimálbér után kell befizetniük a 29 százalékos tébéjárulékot, a 8,5 százalékos nyugdíjjárulékot és az egészségbiztosítási járulékot is. Ez a minimálbérre vetítve - ami az idén 65,5 ezer forint - több mint 29 ezer forint terhet jelent havonta. Januárban ez az összeg - még a tavalyi minimálbérrel számolva - valamivel alacsonyabb, 28 ezer forint felett van.
F. Sz. E.
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Vaskos csomagokat küld az APEH
Az év legfontosabb adóváltozásai dióhéjban
Januártól az APEH várja az egészségbiztosítási adatokat