A Csehszlovákia 1993-as felbomlása során létrejött Szlovákia lenne az eurózóna tizenhatodik tagja, s ezzel évekkel Csehország, Lengyelország vagy Magyarország előtt fejezné be a fejlett nyugati gazdaságokhoz való felzárkózást. A csatlakozás illetékesek szerint további 0,5-1 százalékkal gyorsíthatja az ország gazdaságának növekedését, és a szlovák egységekkel is rendelkező multik számára is biztonságot jelent.
Az ország pénzügyminisztere óriási sikerként értékelné az eurózónához történő csatlakozást, szerinte ezzel elhárulna az utolsó akadály is a kisebb külföldi befektetni vágyók elől. "Egyértelműen előnyben lennénk a régió más országaival szemben a befektetők vonzása terén" - mondta el a Bloombergnek adott interjúban.
Szlovákiának sikerült az éves GDP három százaléka alá szorítania a költségvetési hiányt, a tartozásokat a GDP hatvan százaléka alá küzdötte, az inflációt pedig az EU három legkisebb fogyasztói áremelkedéssel rendelkező tagjának tizenkéthavi átlagos inflációjához igazította. A szakértők emiatt gyakorlatilag eldöntöttnek tekintik, hogy az ország átállhat az uniós fizetőeszközre.
Ahogy az mfor.hu arról korábban is hírt adott, az uniós ügyekkel foglalkozó, de független EUobserver.com internetes újság a múlt héten arról számolt be, hogy látta az EB konvergenciajelentésének tervezetét, amely szerint "a vizsgált államok közül egyedül Szlovákia teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket". A testület hétfőn kiadott uniós gazdasági előrejelzése valóban valószínűsíti a kedvező döntést. A Pozsonyra vonatkozó prognózisból ugyanis egyértelműen látszik, hogy a számszerű kritériumokat Szlovákia tényleg teljesíti, beleérte az infláció alacsonyan tartását is, amely Brüsszel legfőbb aggodalma volt.