3p

Gazdaságunk versenyképessége 80-85 százalékban a humán erőforrásaink minőségétől függ. Ez azonban nem jelenti azt, hogy 18 ezer akadémikusra lenne szükségünk, de a megfelelő képességgel rendelkező, innovatív, előretekintő társadalom kulcstényező a gazdaságunk jövője szempontjából.

2010-re, vagyis két évvel a világ pénzügyi rendszerének összeomlását követően válság előtti szintre emelkedett a világkereskedelem volumene, még úgy is, hogy a világ összesített GDP-je ezt a dinamikát nem tudta követni. Magyarország versenyképességét, jövőbeni lehetőségét alapvetően meghatározza, hogy milyen kapcsolatot épít ki az ázsiai térséggel. Így a keleti nyitás politikája teljes mértékben megalapozott, de a realitásokat nem szabad figyelmen kívül hagyni, figyelmeztetett Inotai András, az MTA Világgazdasági Intézet professzora, az intézmény 40 éves jubileumi konferenciáján.

Inotai ezt a magyar gazdaság mély európai integrációjával támasztotta alá, mivel az EU részesedése a magyar külkereskedelemben ugyan 3 százalékponttal csökkent a válságot megelőzőekhez képest, de még most is 72 százalékos. (mfor.hu szerk: ráadásul a kivitelünk még ennél is magasabb az EU irányába, ahogy az az ábránkon is látszik.) Vagyis alapvetően determinált az a keretrendszer, amelyben a magyar cégek, vállalatok "millimitérerről milliméterre" előreléphetnek.

Inotai előadásában rámutatott, hogy a versenyképesség jóval több, mint ár-, illetve árfolyam-versenyképesség. Ennél lényegesen fontosabb az Európai Uniós környezetben a megfelelő intézményi struktúrák működtetése (kormányzás), a minimális szociális érzékenység, amely a társadalmat nem roppantja szét, illetve egy innovatív, jövőorientált társadalom.

A Világgazdasági Intézet professzora szerint ez a legutóbbi szempont a legfontosabb tényező, hiszen a nemzeti gazdaságok hozzáadott értékének (mfor.hu szerk: GDP) a 80-85 százalékát a humán tőke biztosítja. A többi tényező, úgy mint például a rendelkezésre álló erőforrások csak a 10-15 százalékát. Éppen ezért a jövőbeni teljesítményünket, gazdasági versenyképességünket alapvetően a humántőke minősége határozza meg. Így kiemelt szerepet kell biztosítani az oktatásnak, a kutatás-fejlesztésnek, az egészségügynek és az innovációnak. Inotai szerint az innováció nem műszaki fogalom, hanem társadalmi. A társadalomnak kell nyitottnak, előretekintőnek lennie, mert provinciális, múltba révedő emberek még a legkiválóbb gazdaságpolitikát is zátonyra vihetik. És a professzor szerint ez a legnagyobb kihívás gazdaságunk jövőbeni versenyképességét illetően.

Inotai arra is rámutatott, hogy a humán erőforrások fejlesztése nem azt jelenti, hogy 18 ezer akadémikusra van szükségünk, hanem megfelelő munkaerőre. A megfelelő munkaerőt pedig a fegyelmezettségtől a kooperáción át a terhelhetőségig rengeteg képesség határozza meg, amit elsősorban gyerekkorban lehet megszerezni, és nem az egyetemeken.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!