3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zsiday Viktor alapkezelő friss bejegyzésében a nyersanyagkapcsolt fejlett országokról és a legnagyobb bankokról elmélkedik.

Amikor tizenévesen a HVG-t olvasgattam a 80-as évek végén, volt egy lista a világ 10 legnagyobb bankjáról, máig emlékszem rá. Csodálkozva olvasgattam a cikket, de akkor még nem tudtam mi a jelentősége, csak nem értettem, hogyan lehetséges.

Itt egy lista a cikk végén a legnagyobb bankokról 87-88-ból:

//articles.latimes.com/1989-06-15/business/fi-2564_1_mitsubishi-bank-japan-japanese-banks-bank-nation-assets-deposits

Feltűnt valami? Az első 10-ből 8 japán, és még lejjebb is van bőven. Az USA gazdaságánál jelentősen (akkor is) kisebb Japánban iszonyú sok hatalmas pénzintézet volt, sokkal több, mint USA-ban. Nem csoda, dübörgött a hitelezés, óriási hitelbuborék épült. Még 1994-ben is az első 6 (!!!) bank japán volt, és az első 20-ban 11 volt belőlük, lásd itt:

//thefinanser.co.uk/.a/6a01053620481c970b0134854b5b87970c-pi

A mellékelt táblázatban láthatjuk, hogy hány maradt belőlük 2010-re az első 20-ban: 1! Az első 10-ben egy sem. A 80-as években ha másból nem, akkor ebből a listából egyértelmű kellett volna hogy legyen, hogy Japánban őrületes hitelbuborék van, amelynek kipukkanása csak idő kérdése.

Mindezt csak azért bocsátottam előre - bár nem az én sztorim, hanem Dani hívta fel rá a figyelmemet - mert láttam egy listát, amin a 20 legnagyobb piaci értékű bank van:

//www.statista.com/statistics/264905/top-10-banks-by-market-capitalization/

Ez egy kicsit más lista, nem az eszközoldalt, azaz leegyszerűsítve a kihelyezett hitelek mennyiségét mutatja, hanem a bankokról szóló piaci ítéletet, melyik, mennyit ér. Itt azonnal déja vu-m támadt. Nézzük a listát. Nagyjából azt várnánk, hogy a legnagyobb országok bankjai érnek a legtöbbet, és így tovább, tehát lesz rajta mondjuk 7 amerikai 5 kínai, 5 európai,  2 japán, meg még valaki. Ehelyett mi a helyzet?

4 amerikai, 4 kínai, 5 EU-s, 3 ausztrál, 2 kanadai, 1 brazil.

Azt hiszem egyértelmű hol lóg ki a lóláb. A nyersanyagkapcsolt fejlett országokban (Ausztrália, Kanada) komoly növekedés volt az elmúlt években, eléggé válságállóak is voltak, ennek köszönhetően ment a hitelezés, lakásbuborék, minden szép és jó. A bankjaik gyakorlatilag nem képeznek céltartalékot, kb 14-es P/E-n forognak így, 3-as P/BV mellett. Na ja, céltartalék képzés nélkül a közép-európai bankok is igen profitábilisak lennének :)

Van-e a fentinek bármi jelentősége? Szerintem igen. A 20-as listán 6 bank van 3 nyersanyagkapcsolt országból, amely 3 ország  a világ GDP-jének kevesebb mint 8 százalékát adja. Szóval ez így kicsit erősnek tűnik. A nyersanyagpiaci felívelés magával ragadott mindent, nagy bikapiacot generált, de most, hogy lecsengett, ezekben az országokban is jöhet a kijózanodás, ami valószínűleg lassulással, nehézségekkel, hitelek bedőlésével fog járni. És akkor ezek a bankok valószínűleg nem fognak ilyen jól kinézni. Ez nem egy rövidtávú történet, de mindenképp érdekes.

Bónusz: a legnagyobb ausztrál bank tőzsdei tickerje: CBA!  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!