3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jegybank előzetes számításai szerint a biztosítási szektor szavatolótőke-feltöltöttsége 209 százalékos, egyetlen biztosító tőkeszintje volt 100 százalék alatt, ám az első negyedévben megvalósult tőkeemelés rendezte ennek az intézménynek a helyzetét is - közölte pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A jegybank azt követően adta ki jelentését, hogy az európai biztosítási szektorban idén bevezetett új, kockázatalapú tőkekövetelmény-számítási (szolvencia 2, S2) rendszerre való átállás óta a biztosítók a napokban először jelentették a 2016. január 1-jére vonatkozó szavatolótőke-adataikat az MNB-nek.

Egy biztosító egyesület adatai még nem ismertek, ám ott az MNB korai beavatkozásaként felügyeleti biztos vette át az irányítást - tette hozzá közleményében a felügyeleti jogokat is gyakorló jegybank.

A magyarországi biztosítási rendszer a rendelkezésre álló tőke szempontjából is biztonságosan működik - vonta le következtetését az MNB, bár hozzátették, hogy további elemzés és az adatok minőségi ellenőrzése szükséges még. Közölték: úgy tűnik, a biztosítók - a tavalyi alapos felkészülést követően - sikeresen teljesítették az S2-rendszer egyik legfontosabb követelményét.

Az MNB a közeljövőben olyan volatilitási tőkepuffer bevezetését fogja elvárni a hazai biztosítóktól, amely garantálja, hogy a tőkemegfelelés nagyobb mértékű rövid távú ingadozása ellenére a biztosítók szavatoló tőkéje folyamatosan megbízható módon elérje a tőkeszükséglet szintjét.

Az MNB azt is bejelentette, hogy rövidesen ajánlást ad ki a piaci szereplőknek az S2-höz kapcsolódó saját kockázat- és szavatolótőke-értékelési rendszer kialakításáról is, hogy a biztosítók előretekintő - az üzleti tervezésbe beépülő - módon mérlegeljék kockázati kitettségüket, s vezető testületeik tisztába legyenek az adott biztosítóval szemben felmerülő összes jelentős rizikóról. Idén július 1-jétől ennek keretében a biztosítóknak közép- vagy hosszú távú kitekintést is kell készíteniük a kockázatokról és a szavatolótőke-megfelelésről.

Az MNB az S2-szabályozásba tartozó, a biztosítók és viszontbiztosítók körültekintő és megbízható vállalatirányítási rendszerével kapcsolatos elvárásokról is előkészít egy másik ajánlást. Ez a jó gyakorlatok felsorolásával ismerteti majd - kiemelten a kockázatkezelés, megfelelés, aktuáriusi és belső ellenőri feladatköröknél - a stabil irányítási szerkezet létrehozásának és megfelelő működtetésének elveit.

Az ugyancsak július 1-jétől alkalmazandó szabályozás ugyanakkor nem korlátozza a biztosítók szervezeti felépítését, és feltételezi, hogy a biztosítók szervezetükön belül megfelelően szétválasztják a feladatokat, hatásköröket és felelősségeket.

A szavatoló tőke egy korrigált tőkeérték, amely az adott pénzintézet saját tőkéjének és az alárendelt kölcsöntőke összege. A szavatoló tőke értéke megmutatja, hogy egy esetleges csőd, vagy felszámolás esetén mekkora vagyon áll rendelkezésre a hitelezők, követeléseinek kifizetésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!