Elbocsátások, megszorítások, átszervezések – dióhéjban így lehetne összefoglalni az idei évet jellemző vezetői döntéseket. Természetesen nem mindegy, hogy az adott lépések során melyik vezető hogyan vezényelte le a nehéz döntéseket, mennyire volt valaki empatikus, miként kommunikálták a válság következtében szükségessé váló lépéseket. Voltak persze üdítő kivételek, akik építkezni tudtak idén, ám a nagy egészhez képest marginális volt a dinamikusan bővülő cégek aránya.
Népszerű lépéseket tenni nagyon könnyű, a vezetők közti különbség nem prosperitás idején mutatkozik meg, vélekedett a 2008-as győztes, Pozvai Zsolt, a Develor Tanácsadó Zrt. vezetője. Miután az idei év mind a beosztottak, mind a vezetők számára embert próbáló volt, a hosszú évek alatt kialakított főnök és beosztott viszony minősége is valóban mérlegre kerülhetett.
A vállalatokat, tanácsadóként, trénerként is ismerő Pozvai Zsolt szerint kulcsfontosságú a vezetőknél, hogy krízishelyzetben igyekezzenek gyorsan intézkedéseket hozni és őszintén kommunikálni. A fájdalmas lépések így hatékonyabban vihetők véghez, és a munkatársak számára is könnyebb megemészteni az olykor kedvezőtlen döntéseket is.
A Menedzsment Fórum negyedik éve rendezi meg a "Legjobb Főnök" elnevezésű versenyét, ami tulajdonképpen nem egy hagyományos értelemben vett verseny, hiszen fő mozgatórugója egy szubjektív tényező, mégpedig az, hogy a beosztottak hogyan értékelik saját vezetőiket.
Természetesen a szakmai tudás legalább olyan fontos, mint az emberi megítélés, hiszen egy veszteséges, vagy alig döcögő cégnél a teljesítmény rovására is mehet a főnökkel kialakított "haveri kapcsolat". Azonban a komoly gazdasági eredményeket elérő vállalatoknál, ahol magasak az elvárások még jobban megbecsülendő egy kemény, ugyanakkor emberséges vezető. Mi őket keressük. Őket pedig senki más nem ismerheti fel jobban, mint saját beosztottjaik.
Az elmúlt két évben dömpingszerű nevezés volt, számos cégnél indult belső kampány, hogy egy-egy jelöltet minél többen támogassanak. Borítékolható, hogy a 2009-es évben a cégvezetők közül kevesebbet fognak a beosztottak piedesztálra emelni. A jó vezető felé mindenesetre visszacsatolást jelent, hogy nem csak rideg számok alapján értékelik, hanem a környezetében dolgozók is elismerik a munkáját. Ez pedig – az elmúlt évek tapasztalat alapján is állítható – még a legcéltudatosabb főnök számára is szívet melengető tud lenni. Bízunk benne, hogy a versenyszférában idén is jócskán akadnak olyan vállatok, ahol a teljesítés mellett az emberi kapcsolatok is fontos és pozitív erővel bírnak. Ha Ön elégedett főnökével, nevezze be versenyünkbe most.