3p

Kína nem akar kereskedelmi háborút egyik országgal sem, az esetleges vitákat megfelelően fogja kezelni - fogalmaztak a héten a kereskedelmi minisztérium hivatalnokai.

"A kereskedelem nyitottsága minden ország érdekét szolgálja, különösképpen a világgazdasági nehézségek idején. Az ellentétekből egyik ország sem profitál, Kína ezért sem akar kereskedelmi háborúba keveredni egyetlen országgal sem" - nyilatkozta kedden Brüsszelben Cuj Tien-kaj (Cui Tiankai) Kína helyettes kereskedelmi minisztere.

Cuj azután mondta ezt, hogy Mexikó kedden a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) mechanizmusán belüli vitarendezést kezdeményezett, szerintük ugyanis a kínai állam számos módon segíti ruházati és textilipari vállalatait, ami szembemegy a WTO előírásaival.

A mexikói csak a legutóbbi a kereskedelmi viták sorában, amelyek az elmúlt hónapokban igencsak megszaporodtak. Október elején például a Huawei és a ZTE telekommunikációs berendezésgyártókat az amerikai képviselőház titkosszolgálati állandó bizottsága nemzetbiztonsági kockázatnak nyilvánította, a Huaweit azóta Ausztráliában, Kanadában és az Egyesült Királyságban is vizsgálják.

Szeptemberben az Egyesült Államok nyújtott be panaszt Kína ellen, azt állítván: az autógyártók és autóalkatrész-gyártók bújtatott kormányzati támogatásban részesülnek, torzítva ezzel a versenyt.

Szintén szeptemberben az Európai Unió (EU) indított dömpingellenes eljárást a kínai napelemgyártókkal szemben. Az utóbbi esetet Cuj keddi nyilatkozatában mint a protekcionizmus tipikus példáját említette, s megjegyezte: a nemzetközi közösség tagjainak együttesen kell harcolniuk a protekcionizmus csábítása ellen, ez Európára is vonatkozik. Korábban - szintén a WTO előtt - az USA, az EU és Japán közösen lépett fel Kínával szemben, azt állítva, hogy az a WTO szabályaival szembemenve korlátozza a ritkaföldfémek exportját, s ezzel arra kényszeríti a külföldi cégeket, hogy a Kínába települjenek.

A nemzetközi kereskedelem területén keletkező vitákat Kína "megfelelő módon" fogja kezelni - fogalmazott a kínai kereskedelmi minisztérium szerdai közleményében. Ennek egyik platformja az október elején a kínai külügyminisztérium Nemzetközi Gazdasági Ügyek néven felállított új osztálya lehet. A globális együttműködés koordinálását, a nemzeti érdekek és gazdasági biztonság nemzetközi védelmét is szolgáló osztály létrejöttét  egyebek közt "a politikailag terhelt nemzetközi kereskedelmi viták számának megnövekedésével" is indokolták a hivatalnokok.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!