3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elképesztő ütemű hozamemelkedés zajlik Európában: a 10-éves francia állampapírhozamok április közepén még 0,36%-on tanyáztak, most éppen 0,83%-on vannak, ez öthónapos csúcsot jelent.

A német 10-éves kötvények pár napja még mindenkori mélypontot ütöttek: 0,075% volt a hozamuk, most ennek a hétszeresére ugrottak, ezen a szinten 2014 vége óta nem voltak. De emelkedik minden hozam: spanyol, portugál, olasz, ír, belga, ami csak van. Sőt, a brit és amerikai hozamok is felfelé tartanak. Mi az oka a hirtelen, igen éles fordulatnak?

A pénznyomtatási programok (QE) különös önellentmondását már az USA esetében is láttuk, ez nagyjából így összegezhető: ha a jegybank elkezd állampapírokat vásárolni, akkor azzal lenyomja a hozamokat, megemeli a kötvényárakat és minden más eszköz árát is, felfrissíti a gazdaság vérkeringését, ami növekedést és/vagy inflációt okoz, ami viszont azt jelenti, hogy egészségesebb, erősebb lesz a gazdaság, tehát abba lehet hagyni a QE-t, és mivel előbb-utóbb kamatemelkedés is lesz ha kellően jó bőrben van a gazdaság, akkor a kötvényhozamoknak nem is esnie, hanem emelkednie kéne.

Tehát: azáltal, hogy a jegybank elkezd állampapírt venni (tehát ezek árának emelkednie kéne) paradox módon a kötvények áreséséhez (=hozamemelkedéséhez) vezet. Nem véletlen, hogy a Fed QE programjai alatt is inkább emelkedtek a hozamok (estek a kötvényárak), viszont amikor abbahagyták a QE-t, akkor emelkedtek a kötvényárak (pedig pont ebben az időszakban nem vett a jegybank kötvényeket).

Hasonló zajlik Európában is. Hiába vesz nagyon sok állampapírt meg január óta az EKB, ám éppen a QE-program sikere (= euró leértékelődése, hozamok beesése, tőzsde emelkedése, hitelezés gyors beindulása) vezet oda, hogy úgy tűnik Európa kimenekül a japán csapdából, nem lesz tartósan defláció és recesszió, tehát nem lesz örökké nulla a kamatszint, tehát nincs értelme, hogy az állampapírok negatív vagy nulla körüli hozamszinteken forogjanak, tehát hiába vesz a jegybank, a befektetők menekülnek belőlük, eladják az állampapírokat.

A jelenlegi Európa-szerte (sőt az angolszászoknál is) zajló hozamemelkedés valójában nagyon jó hír. Arra utal, hogy Európa jó irányba halad, nem ragad a mocsárba. Ez egy új, igen erős, friss trend, és könnyen lehet, hogy a hozamok akár még további komoly, 0,5-1,5%-ot is emelkednek a következő hetekben-hónapokban. Ez ijesztő lehet, és láthatóan az európai részvénypiacok meg is ijedtek. Ha még jobban megijednek az kiváló vételi lehetőség, mert még ha a német hozamok akár 2%-ig emelkednek is, akkor is vonzóak maradnak relatív értékeltségi alapon a részvények, és a pánik után tovább folytatódhat az európai részvénypiaci bikafuttatás - persze hogy milyen szintekről, az még kérdés...

Ennek hazai vonzata a forint ideiglenes gyengülése és az állampapírhozamok emelkedése lehet, de egyik kapcsán sem kell megijedni nagyon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!